Kırmızı et ve kıyma fiyatlarında kötü haber: En az 2-3 sene daha cep yakacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kırmızı et ve kıyma fiyatlarında kötü haber: En az 2-3 sene daha cep yakacak

Kırmızı et ve kıyma fiyatlarında kötü haber verildi. Gelen son dakika açıklamasında fiyatların en iyi ihtimalle 2-3 sene daha cep yakacağı bildirildi.

Finans Magazin 15 Mart 2024 0
Kırmızı et ve kıyma fiyatlarında kötü haber: En az 2-3 sene daha cep yakacak

Et ve kıyma fiyatları için kötü haber: En az 2-3 yıl daha yükselecek.

Son dönemler, tabi son dönemler demişken son 3-4 yıl dense yanlışlık olmaz. Bu süreçte sürekli olarak et fiyatları yükseldi. Rekor seviyelere kadar çıkan et fiyatlarına Ramazan ayından önce de zam geldi. Kısa süreli aralıklarla 2-3 defa gelen Ramzan öncesi zamların ardından Ramazan sofraları etsiz serilmeye başlandı.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) yönetimi, Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan ile yaklaşık 2 saatlik bir görüşme yaptı. Yapılan görüşmeden sonra açıklama geldi.

TÜSEDAD tarafından görüşme ilgili yapılan son dakika açıklamasında, "Üretici temsilcisi olarak aklımızdaki soruları kendisine yönelttik ve aldığımız cevapların özetini siz üreticilerimiz ile paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada Et ve Süt Kurumu ile ilgili görüşmelerde ortaya çıkan notlara şu şekilde yer verildi: "Kesim fiyatları yükselecek diye besiciler hayvanlarını ellerinde tutuyorlar. Sosyal medya paylaşımları bu konuda çok etkili. Bu paylaşımlar her zaman vardı ancak aynı zamanda kırsalda bulunan küçük işletmelerin sayısı ciddi anlamda azalmasına karşın büyüklerin pazarda toplamdaki payı artmış. Bu fiyat konusunda bir kısır döngü oluşturuyor. Tabii pahalılığın özünde piyasada üretimin azalmış olması yatıyor. 2015 yılında körüklenen kontrolsüz hayvan ithalatı, içeride üreticinin zarar etmesine sebep verdi ve kırsaldaki üretim rekabet edemeyince yerli üretici üretimden çıktı"

BÜYÜK TEHDİT

TÜSEDAD tarafından yapılan açıklamada küçük aile işletmelerinin azaldığı ve tarımla uğraşan insanların bir daha üretime dönmeyeceğini söyleyerek, "Bunun bir ispatı; 2009 yılında dahi, doğu illerimizden batıya et gönderilirken şimdi doğuda üretim o denli azaldı ki gelinen noktada doğu illerimize et yolluyoruz. O yıllardan beri TÜSEDAD, sürekli bu tehlikeye parmak basmış bir örgüt olarak hep siyasi algılandı. Ancak zaman bizim ne demek istediğimizi ispatladı. Ülkemiz için verilen hatalı ithalat kararlarının ne denli büyük bir tehdit olduğuna bugün hep beraber tanıklık ediyoruz" dedi.

EN AZ 2-3 YIL DAHA YÜKSEK OLACAK

TÜSEDAD açıklamasının devamında sektörde dengelerin bozulduğunu, anaç hayvanların kesilmesi ve dengeleri bozan ithalatların sektörü bugüne getirdiğini söyledi ve en iyi şartlarda 2-3 yıl içinde arz talep dengesinin ancak yerine oturacağını ve fiyatların normale döneceğini, bu sürece kadar fiyatların cep yakmaya devam edeceği bildirildi.

Açıklamada, "Yaklaşık 90 milyon nüfusu beslemekle sorumlu olan üreticilerin çıkarlarına ters düşen popülist siyasi hamleler yapmanın ne kadar yanlış olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Bundan sonra et fiyatları enflasyon oranında artmaya devam eder. Kimse bu denklemin önünde duramaz. En iyi şartlarda 2-3 yıl içinde arz talep dengelenir ve alım gücüne göre daha uygun fiyattan et yeriz. O zamana kadar et cep yakmaya devam eder" değerlendirmesine yer verildi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç