Kırmızı et fiyatlarında yükseliş altını da doları da Bitcoin'i de geride bıraktı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kırmızı et fiyatlarında yükseliş altını da doları da Bitcoin'i de geride bıraktı

Kırmızı et fiyatlarında yükseliş devam ederken sene başından beri yükseliş her şeyi geride bıraktı.

Tarım 15 Nisan 2024 0
Kırmızı et fiyatlarında yükseliş altını da doları da Bitcoin'i de geride bıraktı

Kırmızı et fiyatlarına zam geldi.

Dar gelirlileri geçtik artık orta gelir grubundaki vatandaşlar için bile et almak hayal olmaya başladı. Gelen son dakiak bilgilerine göre son 1 senede dana etinde fiyat artışı yüzde 83.4 seviyesine kadar çıkarken kuzu etinde yüzde 118'lik artış oldu. 2024 yılına da hızlı başlayan et fiyatları, doların da altının da, hatta Bitcoin'in de üzerinde arttı. Sadece 2024 yılının ilk 3,5 ayında fiyatlar yüzde 40 artış gösterdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yayınlanan verilere göre sene başında 458 lira seviyesinde olan kuzu eti fiyatı Şubat ayında 591 liraya kadar çıkarken geçen ay 638 liraya çıktı. Bu fiyatla birlikte sadece kuzu etinde 3 ayda zam oranı yüzde 39.3 seviyesine kadar ulaşmış oldu.

Ocak ayında 415 lira olan dana eti ise son verilere göre yüzde 24.8 oranında zamlandı ve Mart ayında 517 liraya kadar çıktı.

TACUK FİYATLARINA DA ZAM GELDİ

Gelen son verilere göre Mart ayında tavuz etine yüzde 16.2 seviyesinde zam geldi. Kuzu etine bir ayda yüzde 7.0 oranında zam gelirken dana eti ise yüzde 7.8 oranında zamlanmış oldu.

KARKAS ET FİYATLARI

Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin verilerine baktığımızda bu atın ilk haftasında karkas yağsız dana eti fiyatı 364 lira olurken kuzu eti fiyatı ise 415 liraya kadar yükseldi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç