Kiraya Büyük Zam Yapan Ev Sahibine Mahkeme Dur Dedi: Kira Kontratındaki Bu Maddeye Dikkat
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kiraya Büyük Zam Yapan Ev Sahibine Mahkeme Dur Dedi: Kira Kontratındaki Bu Maddeye Dikkat

Son dakika haberi: Ankara'da 200 kiracısını icraya veren ev sahibine mahkemeden dur denildi.

Emlak 30 Ekim 2022 12:05 0
Kiraya Büyük Zam Yapan Ev Sahibine Mahkeme Dur Dedi: Kira Kontratındaki Bu Maddeye Dikkat

Ankara'da ev sahibi iel 200 kiracısı hakkında flaş olay.

Ankara Yenimahalle'de meydana gelen olayda Huzurkent adlı sitede yaşayan 200 kiracı, ellerine gelen icra celbi ile şok yaşadı. Söz konusu bildirimde ev sahibi İ.T. isimli kişinin kira hukukunda yer alan "Kiracı her kira döneminde mutlaka bir önceki ayın TÜFE 12 aylık ortalaması artışı yapmak zorunda"maddesini gerekçe gösterdiği ve yeni dönem kira dışında son 5 senenin farkının da talep edildiğini, bunun için icra takibi başlattığı görüldü. 

Kiracılar hemen ev sahibi ile iletişime geçti. Ev sahibi istediği zam oranını söyledi ve icranın durdurulması için evini boşaltmalarını talep etti.

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Avukat Oğuzhan Muhammet Gündoğmuş bir açıklama yaptı ve bu olay için müvekkilinin mahkemeye başvurduğunu, mahkemenin kiracı lehine sonuçlandığını, kiracının kazandığını söyledi. 

Mahkeme , kiracıdan verdiği kiraların dökümünü istedi. Gündoğmuş yaptığı açıklamada 600 sayfalık banka dekontu geldiğini söyledi ve "Bu hesapların hepsini ben de tek tek inceledim. 2017-2018'de Huzurkent Sitesi'nde kiraya çıkanların 2yılda bir zam yapıldığını 10 kiracıda kanıtladım. Mahkeme, ev sahibinin aleyhine karar verdi. Ev sahibinin yaptırımı ve haciz işlemlerinin hepsi iptal oldu. Kiracı kirasını vaktinde ödediği sürece evinde oturmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

KİRA SÖZLEŞMESİNDEKİ BU MADDEYE DİKKAT

Avukat Gündoğmuş kiradaki bir maddeye dikkatleri çekti ve "Kiracılar, kira sözleşmesinde özellikle şu maddeye dikkat etsinler: 'Bir sonraki yıl kiracı oturmak isterse TEFETÜFE ortalamasındaki zammı kabul eder.' Bu madde yanlış. Bu maddenin yerine 'Kiracı bir sonraki yıl devam etmek isterse ev sahibiyle anlaşacağı miktarda ya da TEFETÜFE ortalaması oranındaki artırım ek kira sözleşmesi olarak yazılacaktır' maddesi kiracıları koruyacaktır" dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç