Kiralık Ev Fiyatlarına Hollanda Modeli

Kiralık Ev Fiyatlarına Hollanda Modeli

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bir açıklama yaptı ve kiralık evler konusuna düzenleme geleceğine yer verildi.

Emlak 22.5.2022 18:12 16
Kiralık Ev Fiyatlarına Hollanda Modeli

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan kiralarla ilgili son dakika açıklaması geldi.

Pandemi ile başlayan konut krizi, daha sonra Ukrayna savaşı ile devam etti ve zirveye çıktı. Konut üretiminde ciddi oranda azalma görülürken bu da fiyatlara yansıdı. Konut fiyatları ile birlikte kiralar da rekor kırmaya başladı. 

Rekor kıran kiralarlarla ilgili son dakika açıklaması geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada kiracıları da ev sahiplerini de koruyacak yeni bir sistemin geleceğini söyledi. Bakan Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bu konuda çalışma başalttığını, bu konuda Ticaret Bakanlığı ile birlikte destek verdiklerini söyledi. 

Bakan Bozdağ açıklamasında, "Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor, önemli olan burada bir çizgide yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor. Ancak son zamanlarda Türkiye'de de görüyoruz, haberlerde de pek çok özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var. Bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber Adalet Bakanlığı olarak da bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor ama bu konuda ortada bir mesele var, bu mesele de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor." ifadelerini kullandı. 

HEM KİRACIYI HEM EV SAHİBİNİ KORUYACAĞIZ

Hem kiracı hem de ev sahibini koruyacak yeni düzenleme olacağını söyleyen Bakan Bozdağ, "Devletin koyduğu bir standart yok da, bizim kanunlarımızın hükümleri var, onların koyduğu bir standart var, yoksa bu konuda bir ölçü yok. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Burada ne çıkacak şu anda bir şey söyleme imkanım yok. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa biz bu formülle ilgili adım atabiliriz. Ama şu anda henüz böyle bir formül ortaya çıkmış değil, dediğimiz gibi ilgili bakanlıklar çalışıyor." dedi.

HOLLANDA TARZI DÜZENLEME

Hollanda , artan kiraların önüne geçmek için yeni bir düzenleme yaptı ve ev fiyatlarını devletin belirleyeceğini bildirdi. Bir ev için kriterler olacak. Oda sayısı, metrekaresi, evin özellikleri, ankastre olması, vestiyer olup olmaması gibi özelliklere evin kirası devlet tarafından belirlenecek ve ev o fiyatın üzerine kiralanamayacak. 

Sizce bu sistem Türkiye'ye de gelmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (16)

Seç

Ziyaretçi 37 Gün Önce
Evet kesinlikle gelmelidir
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Geç bile kalındı acilen gelmeli
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Kesinlikle gelmeli
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Gelmeli kesinlikle
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Bir taban fiyat koyacaklar böylelikle satıyorum 2 binden asayada kira olmayacak