Kira ve konut sorununu ortadan kaldıracak yeni konut kampanyası

Kira ve konut sorununu ortadan kaldıracak yeni konut kampanyası

Kira ve konut sorununu ortadan kaldıracak proje için düğmeye basıldı ve çalışmalar hızlandı. İşte gelen son dakika bilgileri.

Emlak 8 Kasım 2023 7
Kira ve konut sorununu ortadan kaldıracak yeni konut kampanyası

Kira sorununu bitirecek düzenleme: 500-600 bin konut yapılacak.

GYODER'den geçen ay gelen açıklamadan sonra bir açıklama da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bir açıklama yaptı ve kira sorununa değinerek hem kira hem konut fiyatlarının düşeceğini söyledi. İşte emlak sektörüne gelecek yeni proje.

GYODER NE DEDİ?

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada kira sorununa çözüm için çalışma yaptıklarını ve birçok kök problemi tespit ettiklerini söyledi. En büyük sorunun arsa olduğunu söyleyen Kalyoncu, arsa arzının artması ile birlikte konut ve kirada fiyatların düşeceğini söyledi. Ev yaparken en büyük payı arsa sahibinin aldığını söyleyen Kalyoncu,  Erişilebilirlik Komitesi kurmaya karar verdik. Konut geliştiren firma daha ucuza satmaz. Sektör yine para kazansın. Ama bir konut üretildiğinde bir değer oluşuyorsa o değere en büyük katkıyı kim yapıyorsa onun adaletli bir şekilde dağıtılmasını önceledik. Bunun kurallarını da bu çerçevede ortaya koyduk. Bunu mümkün kılacak finansmanı oluşturabilmek için de arsa maliyetinin sıfırlanması gerekiyor. Burada en büyük payı alan arsayla ilgili bir adım atarsak bunun hızlı çözülebileceğini gördük" dedi,.

ARSA DEVLETTEN KONUT ÖZEL SEKTÖRDEN, DAR GELİRLİYE KİRALANACAK

GYODER yaptığı açıklamada devletin arsayı karşılaması durumunda konutların yapım maliyetinin uyguna olacağını ve konut yapımının ciddi şekilde artabileceğini söyledi. Üretilecek konutlar dar gelirlilere verilecek.

BAKAN AÇIKLADI: 500-600 BİN KONUT YAPILACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında kira ve konut sorununun çözülmesi için "Deprem bölgesinde yaklaşık 800 bine yakın bağımsız bölüm yapılacak. İstanbul'a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak, diye düşünüyorum" dedi.

SÜREÇ BAŞLADI

Kiralık 500 bin konut yapılacak ve yapılkacak konutlar, dar gelirlilere 49 yıllığına uygun fiyatlara kiralanacak. Kiraya geçecek vatandaşlar, ev sahibi baskısından, yüksek kira zamlarından kurtulacak. 2024 yılında konutların yapılacağı ve kira başvurularının alınması bekleniyor. Konutların süreçleri şu şekilde olacak:

"Süreçte ilk olarak devlet arsa tahsisi yapacak ve altyapı hazırlanacak. Daha sonra görevli şirket finansman bulma, tasarım ile inşaat planlarını yapacak.

Daha sonra ilk kazma vurulacak ve inşaat şirketleri, hızlı şekilde ev yapımına başlayacak. Konutun tamamlanması ile birlikte görevli şirket, evleri Kamu Özel İşbirliği yolu ile vatandaşlara 49 yıllığına kiralayacak. 49 yılın tamamlanmasından sonra evler devlete kalacak"

Bu proje ile konut sayısının artırılması hem konut hem de kira fiyatlarının düşürüleceği bildirildi. İlk olarak konutlar İstanbul'da yapılacak. Daha sonra Ankara ve İzmir başta olmak üzere diğer illere konutlar yapılacak. Siz hangi ilde konut bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Başvuru başladığında haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamasını ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (7)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
İstanbul da bekliyorum inşallah kolaylıkla
Ziyaretçi 28 Gün Önce
izmir de konut bekliyoruz
Ziyaretçi 29 Gün Önce
çıkan reklamlar sıkıntı
Ziyaretçi 29 Gün Önce
Malatya’da istiyoruz
Ziyaretçi 29 Gün Önce
Allahsizlar kimlere ywdicwksiniz girecegiz dilerim Allahtan yarininizi goremezsiniz insallah
;