Kira sözleşmeleri artık E Devlet'te olacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kira sözleşmeleri artık E Devlet'te olacak

Mehmet Şimşek yaptığı son dakika açıklamasında artık kira sözleşmelerinin e devlet üzerinden yapılacağını söyledi.

Emlak 8 Mart 2024 14:30 2
Kira sözleşmeleri artık E Devlet'te olacak

Tüm kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren düzenleme: Kira sözleşmeleri artık e devlet üzerinden yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son açıklamada tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren yeni çalışmaya yer verdi.

Son günlerin en çok konuşulan konusu kiraların vergilendirilmesi konusu oldu. Kayıt dışı 2 milyondan fazla hanenin kiraya verildiği ve kiralarının beyan edilmediği için vergi kaybı olduğu, bu nedenle çalışma başlatıldığı bildirildi. Başlatılan çalışma kapsamında evler belirlendi ve denetmenler, bölge bölge kayıt dışı kiraya verilen konutları tespit etti. Vergi beyannameleri istendi.

Bakan Şimşek yaptığı son dakika açıklamasında yeni düzenlemeyi duyurdu. Düzenleme kapsamında artık kira sözleşmelerinin e devlet kapısı üzerinden yapılacağını söyledi.

Bu konuda çalışmaları olduğunu söyleyen Bakan, kira sözleşmelerinin e devlet kapısı üzerinden yapılması, kiranın ne kadar olduğu, ne zaman başladığının devlete ilk elden bildirilmesi sonrası vergi kaybının önüne geçileceğini söyledi.

Bakan Şimşek açıklamasında şunları söyledi:

"Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet'ten yapmak. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bizim amacımız gönüllü uyumu artırmak. Bu ayın sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım. Bu kira beyannamelerini verilmesini sağlamak bizim açımızdan önemli. Çünkü verilmeyen beyannamelere ilişkin nisanda inceleme yaparsak, mükellef daha ağır sonuçlarla karşılaşabilir. Elimizde çok somut bilgi var. Amacımız gönüllü uyumu artırarak vatandaşın beyanname vermesini sağlamak"

NE ZAMAN BAŞLAYACAK? ESKİ KİRACILAR NE OLACAK?

Bu açıklamadan sonra en merak edilen konu, e devlet üzerinden kira sözleşmesi imzalamanın ne zaman başlayacağı yönünde oldu.

Henüz e devlet üzerinden kira kontratı imzalama süreci başlamadı. Sürecin başlaması ile birlikte eski kiracıların da sözleşmelerinin e devlet üzerine taşınması ve mevcut haklarının korunması bekleniyor.

E Devlet kapısından kira sözleşmesi imzalama ekranı açıldığında bildirimle haberdar olmak için Finans7 mobil uygulamasını ücretsiz indirin.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Yapulsa ne fayda is isten gecmis atini alan uskudari gecmis 5 binlik ev olmus 20 bin utanmadanda cikip konusuyolar .
Ziyaretçi 3 Ay Önce
çok iyi düşünce sahtekar yapan çok kişi vardı kirayı fazla alıp devlete az gösteren cokkkkkkkkkkk