Kendi evini yapmak isteyenlere müjde: Bayramdan sonra devlet desteği verilecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kendi evini yapmak isteyenlere müjde: Bayramdan sonra devlet desteği verilecek

Kendi evini yapacak vatandaşlara devlet desteği müjdesi geldi. Bakan Özhaseki konu ile ilgili müjdeyi verdi.

Emlak 28 Haz 2023 13:35 0
Kendi evini yapmak isteyenlere müjde: Bayramdan sonra devlet desteği verilecek

Kendi evini yapmak isteyenlere devlet destek ödemesi yapacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bir açıklama yaptı. Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada deprem bölgesinde 850 bin bağımsız birim yapmak durumunda olduklarını söyledi. Bayramdan sonra yeni bir usule geçeceklerini söyleyen Bakan Özhaseki, kendi evini kendi yapacaklara devlet tarafından destek verileceğine yer verildi.

Kurban Bayramını deprem bölgesinde geçiren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, burada yaptığı açıklamada deprem felaketi sonrası bölgeye yapılanlara değindi ve "ilk anda kurtarma faaliyetleri vardı sonra haliyle çeşitli yardımlar ardından barınma alanları, çadır kentler, konteynerler kentler kuruldu. O günlerde muhatap olduğumuz dış dünyadan gelen insanların hepsinin ifade ettiği bir cümle vardı. Şöyle söylüyorlardı, böyle büyük bir afet eğer bizim milletimizin başına gelseydi biz bunun altından kalkamazdık, bu afetin dörtte biri başımıza gelseydi yine kalkamaz. O kadar çok dış dünyadan gelen insan vardı ki çok şükür bizler millet olarak bu işin altından kalktık ve bundan sonra yapılacak yol haritasını da titizlikle takip ediyoruz. Böyle bir milletin üyesi, ferdi olmak hepimiz için de ayrıca gurur vesilesi diye düşünüyorum. Çünkü o günlerde evinde hiç kimse rahat çorbasını içemedi, hiç kimse rahat uykusunu uyuyamadı, buradaki depremzede kardeşlerimizle birlikte herkes adeta yattı kalktı" ifadelerini kullandı.

Yıkılan evlerin yerine yenilerinin yapılması ve vatandaşların hemen kalıcı konutlarına geçmesi için çalışmalarını hızlandırdıklarını, şantiyeleri gezdiklerini söyleyen Bakan Özhaseki, "Hızlı davranmaya çalışıyoruz. Kolay değil karşımıza çıkan tablo şu. Yaklaşık 650 bağımsız birim, ev olarak yapılmak zorunda. Ya yıkılmış ya yıkılacak ağır hasarlı veya bina ayakta ama yakın zaman içerisinde yıkılması gerekiyor. O tür konutların sayısı 650 bin. Ortalama rakamlar söylüyorum 200 bine yakın da iş yeri, depo, ahır gibi yerler var. Yani 850 bin bağımsız birimi yapmak durumundayız. Bir kısmının inşaatları başladı, hızla devam ediyor hatta ufak tefek teslimatlar da oluyor. Bir kısmı başlayacak. Bayramdan sonra da yeni bir usule geçip eğer vatandaş kendi evini kendi yerinde yapmak istiyorsa devletin ona nasıl yardım edeceği hususunu da açıklayacağız. İnşallah onlar da devreye girdiğinde çok kısa süre içerisinde bu şehirlerimizde bu ilçelerimizde hayatı normale döndürmenin yollarını arayacağız. Onun için çalışıyoruz" dedi.

DERS ALMALIYIZ

Konutların sağlam yapılacağını söyleyen Bakan Özhaseki, "Allah bir daha öyle bir acıyı hiç kimseye yaşatmasın, hiçbirimize yaşatmasın ama özellikle yıllarını belediye başkanlığına, bakanlığa veya ya bu işlere adamış birisi olarak şunu söyleyebilirim. Bundan ders almalıyız, bundan ibret almalıyız. 'Bir şey olmaz. Ne olacak ki? Kader vesaire' dememeliyiz. Titizlikle bu işleri takip edip evlerimizi, konutlarımızı daha güvenli bir şekilde yapmalıyız. Çünkü o konutlarımızda bizim sevdiklerimiz, yakınlarımız, bizler oturacağız" dedi.

YARALAR SATILACAK

Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Özhaseki, "Herkes bunu bir kere kafasına yazsın. Son yüzyılda üzerinde yaşadığımız bu coğrafyada meydana gelen 6 ve üzerindeki şiddete yıkıcı deprem sayısı 60'ın üzerinde. Yani neredeyse bir buçuk senede bir bu memlekette yıkıcı bir deprem oluyor. Böyle bir ortamda da toprağa verdiğimiz canlarımızın sayısı da 130 binden fazla. Maddi hasarı söylemiyoruz artık. Şu son depremdeki karşımıza çıkacak maddi tablo 100 milyar doların üzerinde, kolay mı? Bütün bu hasarın altından kalkılacak. İnşallah biz bunları yaparız, gücümüz yeter. İyi niyetle yola çıktık, gayret ediyoruz, uğraşıyoruz, bayram seyran dinlemiyoruz. İnşallah bu yaraları saracağız, milletimizin yüzünü güldüreceğiz. Ara ara kardeşlerimiz soruyorlar, 'hep buralarda olacak mısınız? diye" Evet olacağız. Ne zaman ki onlar rahat edecekler, 'Evet sizden Allah razı olsun gidebilirsiniz' diyecekler. O zamana kadar inşallah buralarda olacağız" ifadelerini kullandı.

KENDİ EVİNİ YAPACAKLARA DESTEK VERİLECEK

Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada bayramdan sonra yeni bir açıklama yapılacağını, bu açıklama ile kendi evini yapacaklara devlet desteği sağlanacağını söyleyerek, "Bayramdan sonra da yeni bir usule geçip eğer vatandaş kendi evini kendi yerinde yapmak istiyorsa devletin ona nasıl yardım edeceği hususunu da açıklayacağız" dedi. Kadın erkek konut grubumuza > TIKLA KATIL

DESTEK BAŞVURUSU

Kendi evini yapacaklara devlet desteği başvurusu başladığında haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linklerden ücretsiz indirin:
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç