KDV Artışı Olacak Mı? Bakanlıktan Açıklama Geldi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

KDV Artışı Olacak Mı? Bakanlıktan Açıklama Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV oranlarının artırılacağına ilişkin iddialara yönelik açıklamalarda bulundu. İşte haberin detayları...

Ekonomi 7 Mayıs 2024 0
KDV Artışı Olacak Mı? Bakanlıktan Açıklama Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, "KDV oranlarının artırılacağına dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. KDV oranlarını artırıma konusunda Cumhurbaşkanı yetkilidir. Tebliğ ile KDV oranı artışı mümkün değildir. Tebliğ ile herhangi bir artış yapılmamıştır" açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV oranlarının artırılacağına ilişkin iddialara yönelik açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada söz konusu iddialar yalanlanarak, temel gıda maddelerinin yer aldığı 1 sayılı Listedeki mallar için oranın yüzde 1; yeme-içme, sağlık, eğitim, tekstil, konaklama gibi bazı mal ve hizmetlerin yer aldığı 2 sayılı Listedeki mallar için oran yüzde 10 olduğu vurgulandı.

Yeme içme sektöründe bulunan bazı lokanta ve kafeler ile ilaç dışında çeşitli ürünleri satan eczanelerin, oran farklılığını istismar ettiğinin ve rekabet eşitliğini bozduğunun tespit edilmesi nedeniyle KDV Tebliğ düzenlemesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Bakanlık, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Son günlerde KDV ile ilgili yaptığımız Tebliğ düzenlemesinden hareketle KDV oran artışı yapıldığı, mal ve hizmetler itibarıyla KDV oranlarının belirlendiği listeler arasında kaydırma yapılarak oran artışları yapılacağı yönünde haberler yapıldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç