KAP Geldi: Sabancı'dan Dev Yatırım
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

KAP Geldi: Sabancı'dan Dev Yatırım

Sabancı Holding'den dev bir yatırım geldi. Gelen son dakika bildiriminde ABD ile Türkiye'de yeni şirketler kurulacağı açıklandı.

Borsa 11 Ekim 2022 11:54 0
KAP Geldi: Sabancı'dan Dev Yatırım

Sabancı'dan dev yatırım.

Sabancı Holding her geçen gün yatırımlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre enerji ve iklim teknolojileri alanında Türkiye ile ABD'de yeni şirketler kuruldu. Konu ile ilgili KAP Geldi.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirimde Sabancı Holding, Sabancı şirketler grubunun yeni ekonomi odaklı büyüme, küresel ayak izini pekiştirme ve geleceğin teknolojilerini geliştirme stratejileri doğrultusunda şirketin tek kurucu ve ortağı olduğu yenilebilir enerji ve iklim teknolojileri sektöründe yatırım yapmak için Sabancı İklim Teknolojileri AŞ unvanı ile yeni bir şirket kurulmasına karar verildiğine yer verildi. 

Sabancı İklim Teknolojileri AŞ adı verilen söz konusu şirketin çatısı altında yurt dışı yenilebilir enerji santral yatırımları ve başta Amerika ile Avrupa merkezli olmak üzere birçok girişim sermayesi fonlarına ve start-up'lara stratejik yatırımlar yapılmasının hedeflendiğine yer verildi. 

KAP'a gönderilen söz konusu açıklamada, "Bu kapsamda; Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. tarafından Amerika'nın önde gelen girişim sermayesi fon yönetim şirketlerinden biri olan Safar Partners ile uzun vadeli stratejik ortaklık kurulmuştur." ifadelerine yer verildi.

İşte açıklama:

"Bu stratejik ortaklık ile birlikte Safar Partners'ın çeşitli fonlarına ve bu sayede Safar Partners ağındaki start-up'lara doğrudan yatırım yapma hakkı elde edilmiştir. İlk etapta füzyon teknolojisini hayata geçirme kabiliyeti yüksek bir girişim olan Commonwealth Fusion Systems ile derin jeotermal enerji teknolojileri geliştiren Quaise Energy gibi küresel enerji sorununa kalıcı ve temiz çözümler sağlamayı hedefleyen fon ve start-up'lara yatırımlar yapılmıştır.

ABD'de yenilebilir enerji porföyü kurulması amacıyla paylarının tamamı Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.'ye ait olmak üzere Delaware merkezli Sabancı Renewables Inc. şirketi kurulmuştur. Sermayesinin tamamı dolaylı olarak Şirketimize ait olan Sabancı Renewables Inc., ABD'de 272 MW'lık güneş enerjisi santrali kurulmasına ilişkin proje lisans alımını tamamlamıştır. Söz konusu santral yatırımı için Mühendislik, Satınalma ve İnşaat Sözleşmesi (EPC) imzalanmış olup, projenin 2024 yılı ortasında tamamlanması hedeflenmektedir."

Finans7.com'u takip ederek ekonomi, finans, emlak, banka, kredi borsa, son dakika , gündem ve kamu haberlerinden haberdar olabilirsiniz.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç