Kamu Personelleri Dikkat: Memurlara 3600 Ek Gösterge Zammı İçin Tablo Yayımlandı

Kamu Personelleri Dikkat: Memurlara 3600 Ek Gösterge Zammı İçin Tablo Yayımlandı

3600 ek gösterge ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Açıklamada ek gösterge tablosuna yer verildi. İşte o tablo.

Çalışma Hayatı 18.4.2022 16:41 1
Kamu Personelleri Dikkat: Memurlara 3600 Ek Gösterge Zammı İçin Tablo Yayımlandı

3600 ek gösterge zammında yeni tablo yayımlandı.


Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem bir son dakika açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz ay ek gösterge için bir taslak hazırlandığını duyuran Sabah, daha sonra yapılan açıklamada bu taslağın henüz hazır olmadığının belirtilmesi üzerine yayından kaldırmıştı. Bugün yeni bir son dakika geldi ve Sabah Yazarı Faruk Erdem, ek göstergede son durumu aktardı.


Hükümet ile sendikalar arasında ek gösterge zammı için çalışmalar son hız devam ediyor. 10 Mayıs günü yapılacak son toplantı ile birlikte ek göstergede taslak hazırlanacak ve kanun teklifi yapılacak meclise sunulacak. Söz konusu çalışmalar devam ederken Sabah Yazarı Faruk Erdem, söz konusu taslağa ulaştığını söyledi.


Ek gösterge ile ilgili açıklama yapan Memur Sen, "Ek gösterge artışı noktasında bütüncül bir puan artışı yanında unvan, görev ve kadro itibariyle ilave artış yapılacak ve ilk defa ek gösterge hakkından yararlanacak kadroların ek gösterge oranlarının belirlenmesini ve yansıtma oranlarının artırılması" taleplerini hükümet kanadına iletti.


ÇEŞİTLİ TASLAKLAR HAZIRLANDI


Hazine ve Maliye Bakanlığı İLE Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bünyesindeki bürokratlar, sendikalardan ve kamu personellerinden gelen önerileri, talepleri raporlaştırdı ve düzenleme için bazı taslaklar hazırladı. Toplanan bu talepler sonrası Bakanlıkların bürokratları bir araya gelerek düzenleme yapmaya başladı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Memur-Sen ile 10 Mayıs'ta ek gösterge için son çalışmanın yapılacağını ve son toplantı ile birlikte ek gösterge düzenlemesine son şeklinin verileceğini söyledi. Hazırlanacak bu taslak, yasa tasarısına dönüştürülecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'na gidecek söz konusu düzenleme, daha sonra Genel Kurulda görüşülecek.


Kamu personellerinin uzun zamandır beklediği bu sorun, yasa ile artık tarihe karışacak. Sabah'ın ulaştığı taslağa göre bazı kamu personellerinin ek gösterge cetvelindeki yerinin değişeceğine yer verildi. Bazı kadrolar için ek göstergenin 600 baz puan artırılacağı, bazı kadrolar için ise daha fazla artırılacağına yer verildi.


İşte Sabah Yazarı Faruk Erdem'in paylaştığı ek gösterge cetveli: