Kamu Lojmanlarının Kira Bedellerine %25 Zam Geldi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kamu Lojmanlarının Kira Bedellerine %25 Zam Geldi!

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre; kamu lojmanları kira bedellerin yüzde 25 oranında zam geldi! İşte haberin detayları...

Emlak 31 Ara 2023 0
Kamu Lojmanlarının Kira Bedellerine %25 Zam Geldi!

Resmî Gazete'de yayımlanan Milli Emlak tebliğine göre, yurt içinde bulunan konutlarda her metrekare için alınacak eski ve yeni kira bedelleri; 

-Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 4,53 liradan 5,66 liraya,

-Kalorifersiz konutlarda 7,08 liradan 8,85 liraya,

-Kaloriferli konutlarda 9,29 liradan 11,61 liraya yükseltildi. 

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 1,36 TL/m² ilave kira bedeli alınacak. 

Lojman kira bedelleri 2021'de ne kadar oldu? – Zingat Blog 🏠 Emlak  Haberleri, Güncel Gayrimenkul Bilgileri

Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olmakla birlikte sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

-Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 2,58 TL/m²,

-Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 2,24 TL/m²,

-Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 4,81 TL/m²,

-Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 1,2 TL/m² ilave kira bedeli alınacak. 

Ayrıca, ilgili mevzuat kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL/m² yakıt bedeli tahsil edilecek. 

Lojman satışı Başbakanlık'tan başlıyor - Son Dakika Haberleri

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. 

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL/m² olarak hesaplanacak. 

Uygulama 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak. 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç