Kamu işçilerine iyi haber: Ek protokol imzalandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kamu işçilerine iyi haber: Ek protokol imzalandı

Son dakika haberi: Kamu işçileri için ek protokol imzalandı. İmzalanan ek protokolün detayları finans7.com'da.

Çalışma Hayatı 29 Ocak 2024 0
Kamu işçilerine iyi haber: Ek protokol imzalandı

Kamu işçileri için ek protokol imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Bakanlık, kamu işçileri için ek protokol hazırlandığını ve bugün imzaların atıldığını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katılımıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşması Protokolü İmza Töreninde Bakan Işıkhan kürsüye geçti ve dikkat çeken ifadeler kullandı.

Söz konusu düzenleme kapsamında ücret dönemlerine ilişkin takvim farklılıklarından dolayı sendikalardan gelen ek protokol talebinin yerine getirildiğine yer verildi.

Geçen sene 9 Mayıs tarihinde imzalanan toplu sözleşmeye ilişkin bilgi veren Bakan Işıkhan, “Bu kapsamda İşçilerimizin aylık brüt çıplak ücretlerini 15 bin liraya yükseltmiştik. Ayrıca; bu 15 bin lira ücretin üzerine; 2023 yılı ilk altı ayı için refah payı dahil olmak üzere yüzde 45 oranında zam yapılmış ve diğer kalemlerde de iyileştirmeler gerçekleştirilmişti. Bu dönemde, işçi konfederasyonlarımız ve sendikalarımızın tam bir mutabakatıyla toplu iş sözleşmesini imza altına almıştık” dedi.

SENDİKALARDAN TALEP GELDİ: İMZALAR ATILDI

Bakan açıklamasında ek protokol talebinin sendikalardan geldiğini söyleyerek, “Toplu iş sözleşmelerinde başlangıç tarihleri, alınacak ücretin ve enflasyon farkının belirlenmesinde önemli bir etkendir. Yıl içinde enflasyon oranlarının belirli aylarda farklılaşması, enflasyon farkının hesaplanması nedeniyle, kamu işçilerinin farklı ücret artışları almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle Ocak ayında kamu işçilerinin aldığı ücret artışlarının,  yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçileriyle eşitlenmesine dair bir karar almış bulunuyoruz" dedi.

“Ocak 2024’te Yapılan Artıştan, Süreleri Henüz Gelmeyen Kamu İşçilerimizin de Toplu Sözleşme Süreleri İçinde Yararlanmalarını Sağlıyoruz”

Bakan Işıkhan, işçi konfederasyonlarıyla yaklaşık 1 aydır yürütülen çalışmalar neticesinde bu ek protokolün ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Bu vesileyle; kamu işçilerine Ocak 2024’te yapılan artıştan, süreleri henüz gelmeyen kamu işçilerimizin de toplu sözleşme süreleri içinde yararlanmalarını sağlıyoruz. Diğer yandan; yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde bir daha bu şekilde bir farklılık olmaması amacıyla, bir sonraki kamu işçileri toplu iş sözleşme döneminde farklı olan toplu sözleşmelerin yürürlük tarihlerinin 1 Ocak 2025’te başlatılması da ek protokolle kararlaştırılmıştır” diye konuştu.

Kamu Koordinasyon Kurulu sendikaları şu şekilde verildi:

“Tarım-İş, Şeker-İş, Türkiye Maden-İş, Genel Maden-İş, Petrol-İş, Basın-İş, Tezkoop-İş, Türk Koop-İş, Türkiye Yol-İş, Demiryol-İş, Tes-İş, Türkiye Denizciler Sendikası, Sağlık-İş, Toleyis, Türk Harb-İş sendikalarımızın iş kollarına özgü sorunlarının TÜHİS ile görüşülmesine karar verilmiştir. Bu vesileyle, imzalayacağımız ek protokolün ve aldığımız diğer kararların; kamu işçilerimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor; Başta TÜRKİŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek olmak üzere; sürece katkı veren tüm sendika genel başkanlarımıza teşekkür ediyorum”

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç