'Kamu bankaları, ev alacaklara 350 bin TL kredi veriyor' İşte hesaplaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

'Kamu bankaları, ev alacaklara 350 bin TL kredi veriyor' İşte hesaplaması

Gökan Zeybek yaptığı son dakika açıklamasında kamu bankalarının ev alacaklara 350 bin TL kredi verdiğini söyledi.

Kredi 19 Ara 2023 4
'Kamu bankaları, ev alacaklara 350 bin TL kredi veriyor' İşte hesaplaması

Gökan Zeybek: Konut almak isteyene 350 bin TL konut kredisi veriliyor.

İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek bugün TBMM'de yaptığı açıklamada kamu bankalarının konut almak isteyenlere 350 bin TL konut kredisi verdiğini söyleyerek bu durumu gündeme getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesi bugün TBMM Genel Kurulu'nda ele alınıyor. Bütçeye ilişkin sunum yapan Bakan Mehmet Özhaseki, TOKİ ve Emlak Konut ile diğer paydaşlarla birlikte deprem bölgesinde konut üretiminin hızla devam ettiğini söyledi.

207 bin konutun yapımına devam edildiğini söyleyen Bakan Özhaseki, kademeli şekilde yıkılan evlerin yerine yeni evler yapılacağını söyledi.

ORTALAMA KİRA 140 TL OLDU

Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı TBMM'de bütçe sırasında söz altı ve kiralardaki yüksek artışlara şu şekilde tepki gösterdi:

"Bakın, 2019 yılının Ağustos ayında Türkiye genelinde metrekare başına düşen ortalama kira fiyatı 14 TL iken bugün 140 TL’'ye çıkmış durumda. Özel yurtlarda bir aylık maliyet 3.300 TL iken bugün maliyet 10.360’lara kadar çıkmış durumda. Dolayısıyla KYK yurtlarımızın bir an önce uygun şartlara getirilmesi gerekiyor. Bakın, şurada, elimde bir fotoğraf var, bu fotoğraf sizin sitenizden aldığım bir fotoğraf, bu fotoğraf Ankara'da bir KYK yurdundan; 8 kişilik, hapishane hücresi gibi, özel alan yok, çalışma masası yok, tuvalet falan da yok bu fotoğrafta. Diğer fotoğrafı gösteriyorum şimdi size, İsveç'te bir hapishane odası. Bakın, İsveç'te bir hapishane odası, onların mahkûmlara verdiği değer kadar biz maalesef gençlerimize değer vermiyoruz"

KAMU BANKALARI 350 BİN TL KREDİ VERİYOR

Daha sonra söz alan İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, kamu bankalarının verdiği konut kredisine değindi. Zeybek, ev almak için kamu bankalarına başvuran vatandaşlara en fazla 350 bin TL konut kredisi verildiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Konut ve barınma sorununu çözebilmek için toplam girdi maliyetinin düşürülmesine ve bunun için de kamu kaynaklarının yani kamu bankalarının vatandaşın ucuz konuta ulaşması için kaynak ayırmasına ihtiyaç var. Şimdi, değerli milletvekilleri, buradan soruyorum: Herhangi bir bankaya gittiğinizde konut kredisi kullanmak isterseniz, çok torpiliniz varsa 350 bin TL size kredi açılıyor, 350 bin TL. Faiz oranları… Faiz oranları, yandaşlara yıllık yüzde 10-12 faizle birtakım kredileri kullandıran iktidar, konut sahibi olmak isteyen, barınma ihtiyacını gidermek isteyen yurttaşlar için yıllık yüzde 40-50 faizlerle kamu bankalarından toplam 350 bin TL'lik bir bütçe ayırmıştır"

350 BİN TL'NİN GERİ ÖDEMESİ NE KADAR?

120 ay vade ile 350 bin lira kredi çekmek isteyen kişilere kamu bankaları tarafından sunulan faiz oranları ve geri ödeme detayları şu şekilde:

Halkbank aylık ödeme 12 bin 750, toplam geri ödeme ise 1 milyon 540 bin lira.

Vakıfbank aylık ödeme 12 bin 750 TL, toplam geri ödeme 1 milyon 538 bin lira.

Ziraat Bankası ise aylık 13 bin 756 TL taksit ödemesi ile toplamda 1 milyon 657 bin lira geri ödeme alıyor.

60 ay vade ile çekeceğiniz 350 bin liranın geri ödemesi ise şu şekilde:

Halkbank ayda 14 bin 286 TL'den toplamda 867 bin 336 lira geri ödeme alır.

Vakıfbank ayda 14 bin 286 TL'den toplamda 865 bin 926 TL ödeme alır.

Ziraat Bankası ise 60 ay boyunca her ay 15 bin 149 TL ödeme alır ve toplam geri ödeme 916 bin 226 lira olur.

Başvuru için evinizi bulduktan sonra bankalara müracaat edebilirsiniz.

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
dalga geçiyorlar
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Boşşşş bu kredi ile ev alabilecek varsa yada bu fiyata ev varsa buyrun çeksin
Ziyaretçi 6 Ay Önce
350 bin ile evin pencereleri alınmıyor çok veriyormuş krediyi biraz düşürsün banka kredi miktarını.
Ziyaretçi 6 Ay Önce
dalga geçiyorlar