Kağıt Maliyetleri Uçtu: Kitap Fiyatlarına Büyük Zam Yolda!

Kağıt Maliyetleri Uçtu: Kitap Fiyatlarına Büyük Zam Yolda!

Kağıt fiyatlarının neredeyse ikiye katlanmasının ardından kitap fiyatlarına en az yüzde 20 zam bekleniyor.

Ekonomi 4 Kasım 2022 16:47 0
Kağıt Maliyetleri Uçtu: Kitap Fiyatlarına Büyük Zam Yolda!

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı derken bu kez de kitap fiyatlarına yüzde 20'lik bir zam geleceği öğrenildi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Koordinatörü Cemran Öder yakında kitaplara en az yüzde 20 zam geleceğinin haberini verdi. Öder gerekçe olarak kağıt maliyetlerini gösterdi.

Cemran Öder yaptığı açıklamalarda, seneye kötü koşullarda başladıklarını ve çok uzun süredir de krizle mücadele ettiklerini söyledi. 

Yüksek döviz kuru ve enflasyon nedeniyle pek çok üründe fiyatlar arttı. Farklı gider kalemleri olan yayıncılarda da durum farklı değil.

MALİYETLER UÇUŞA GEÇTİ

400 sayfalık bir kitaptan 2 bin 200 adet basmanın maliyeti 11 ay önce 9 bin 500 lira civarındayken, bu rakam bugünlerde 26 bin liraya kadar yükseldi.

Cumhuriyet haberine göre Öder, ''Tüm dünyada 2020'nin başından beri kağıt krizi var. Türkiye'deki yayıncılar döviz kurlarıyla mücadele ediyor. Tek başına kağıtta yüzde 120 maliyet söz konusu. Baskı, tutkal, kağıt girdisi de olunca yüzde 240'ların üzerinde artış var'' açıklamasında bulundu.

Öder, ''Nisandan bu yana kitap satışlarında yüzde 30-40'lara yakın düşüş var'' dedi ve kitap üretiminde de düşüşün olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar (0)

Seç