Kadın Girişimciye 100 Bin TL Hibe Verilecek

Kadın Girişimciye 100 Bin TL Hibe Verilecek

Son dakika haberi: Tarım Bakanlığı bir açıklama yaptı ve kadın girişimcilere 100 bin liralık hibe ödemesi yapılacağına yer verildi. Söz konusu hine hakkında yapılan açıklamanın detayları yazımızda.

Kredi 04.4.2022 08:46 0
Kadın Girişimciye 100 Bin TL Hibe Verilecek

Tarım Bakanlığı'ndan kadın girişimcilere destek açıklaması geldi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece bir son dakika açıklamasında bulundu ve yeni mezun kadın girişimcilere tarım, ormancılık, hayvancılık gıda ve su ürünleri alanlarında desteklemeler verileceği bildirildi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi Fırsat Eşitliği Komisyonu' nda söz alan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Işııkgece, çiftçilerle anketler yapıldığı ve kadınların kırsal kesimlerde kalmasında durumunda erkeklerin de kaldığı ve kırsal alanda yaşamın arttığı , tarım ile hayvancılık faaliyetlerinin arttığını gördüklerini bildirdi. Bugüne kadar 44 kadın girişimciye 4.4 milyon liralık hibe ödemesi yapıldığını söyleyen Işıkgece, bunun şimdi 81 şehre yayılacağını ve 2024 yılına kadar 6 bin proje çıkarılacağını ve 600 milyon liralık bir bütçe ayrıldığı ve bununla kadın girişimcilere hibe desteği verileceği bildirildi. Işıkgece konu ile ilgili yaptığı açıklamada çiftçilere 100 bin liralık hibe ödemesi yapılacağını söyledi ve "Bu projenin yayılmasını, örnek teşkil etmesi adına da son derece önemli görüyoruz” dedi. Yönetici kadrolarında en az 1 kadının olduğu yerel eylem derneklerini desteklediklerini de aktaran Işıkgece "AB fonlarıyla desteklenen bir proje. 50 tane yerel eylem derneği vardı. Bu sayıyı 110’a çıkaracağız. Bu derneklere destek vermek için 120 bin avroluk bütçe ayırdık. O dernekler şehrin içerisinde tarımsal faaliyetleri, bizim verdiğimiz çerçeve içerisinde destekliyorlar. Bu yıl 81 ilden gelen 43 proje seçilerek, gerekli destekler verildi" ifadelerini kullandı.


Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan kuraklığa dayanıklı tohum ile ilgili çalışmalara da değinen Işıkgece, , son yıllarda kuraklığa doğru gidildiğini, bu nedenle dayanıklı tohum çeşitleri ile ekim yapmanın önemli olduğunu söyleyerek , "O nedenle geliştirdiğimiz bu ürünleri kadın çiftçilerimizle paylaşıp, kırsal bölgede ekonomik kazancın yüksek olmasıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Tatlı patates çok soruluyordu. Bu enstitüde geliştirdiğimiz tatlı patates çeşidimizi de kadınlarımıza gösteriyoruz. Nasıl bakılacağını anlatıyoruz. Bunun yaygınlaştırılmasını, üretimini ve daha sonra pazarda yer bulmasını sağlamaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.


HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NE ZAMAN?


Kadın girişimcilere 100 bin liraya kadar yapılacak hibe ödemeleri için çalışmalar yapılıyor. Çalışmaların sona ermesi sonrası başvurular alınacak. Başvurular başladığında haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLAYIN İNDİRİN


Yorumlar (0)

Seç