Kaç TL Olacak? İşte TOGG'un Fiyatı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kaç TL Olacak? İşte TOGG'un Fiyatı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı son dakika açıklamasında TOGG'un fiyatı konusuna değindi.

Fiyat Listesi 17 Ekim 2022 14:43 2
Kaç TL Olacak? İşte TOGG'un Fiyatı

İşte TOGG'un fiyatı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir son dakika açıklamasında bulundu. AK Parti'nin tarafından düzenlenen Şehir Buluşmaları programları çerçevesinde Nevşehir'e giden Bakan Varank, burada TOPGG'un fiyatı hakkında önemli ifadeler kullandı.

Bakan Varank açıklamasında dünyada ekonomik sıkıntılar yaşandığını söyledi ve “Dünya ekonomik olarak bir resesyona durgunluğa doğru gidiyor. 3 yıldır pandeminin olduğu bir süreçten geçtik. Ekonomik buhran Rusya ve Ukrayna savaşı sebebiyle daha da derinleşmiş durumda. Ülkeler bu sıkıntıları atlatabilmek için bir sarmalın içerisine girmiş durumda. Gelişmiş ülkeler 40-50 yıldır görmedikleri enflasyonu, işsizliği şu anda yaşıyorlar. Büyük bir tehdit içerisindeler. İşte uluslararası toplantılarda, emin olun her bir ülkenin gündeminde 'acaba biz bu kışı nasıl atlatacağız? Bu enerji krizini nasıl atlatacağız' endişesi var. Bununla ilgili görüşmeler yapıyorlar. Tabii bu küresel olumsuz iklimden ülkemiz de etkileniyor. Biz bunu hiçbir zaman inkar etmedik. Ama burada Türkiye'nin durduğu noktayı da gayet güzel bir şekilde değerlendirmek lazım. Ülkemiz bundan önce sıcak para politikalarından kur, faiz, enflasyon sarmalından emin olun çok çekti. Bu politikalar sebebiyle ülkemizin önüne çok setler çekildi. IMF kapılarında ülkemizin geleceğine ipotek koyulmaya çalışıldı. Ancak o günler geride kaldı. 29 Ekim yaklaşıyor. Müzmin muhaliflerin 'nasıl yaparım da acaba bir kulp takarım. Bu projeye nasıl bir hata bulurum' diye uğraştıkları TOGG'un ilk seri üretim araçları inşallah 29 Ekim'de Gemlik'te fabrikada seri üretimden inmiş olacak. Ve biz o gün cumhuriyetimizin 100. yılını karşılarken ülkemize büyük bir gururu hep birlikte yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

PASTANECİ BAKAN VARANK'I TANIMADI

Bakan Varank açıklamasının devamında geçen gün başına gelen bir olayı şu şekilde anlattı: “Geçen hafta bir pastaneye gittim. Hanım bir sipariş vermişti. 'Bunu git al, gel' dedi. Gittim pastaneye. Üzerimde TOGG’un yeleği vardı. Dedim ki 'siparişimiz varmış alabilir miyim'? Hazırladı tezgahtar arkadaş. 'Buyurun' dedi. Sonra üstüme baktı dedi ki; 'ya bu üstünüzdeki bildiğimiz TOGG’mu' diye. 'Evet' dedim bildiğimiz TOGG, Türkiye'nin otomobili. Anlattık fabrika 29 Ekim'de açılacak. Daha sonra Mart'ta satışlar bekleniyor diye. Dedi ki 'ya ne kadar gurur verici. Böyle bir projede çalışıyorsunuz'. Tabi beni tanımadı.

Türkiye'nin Otomobilini tanıyor ama Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nı tanımıyor.

TOGG'UN FİYATI

Basın mensuplarının TOGG'un fiyatı hakkında sorduğu soruyu değerlendiren Bakan Varank, “C sınıfı SUV araçlarla aynı fiyatta olacak” şeklinde cevap verdi. Bakan bu sorunun çok sorulduğunu ve başından bu yana cevaplarının değişmediğini, fiyatının muadili ile aynı olacağını yinelediklerini söyledi. Bakan Açıklamasında, “Fiyatla ilgili sorular bize çok soruldu. Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada şirketin bir fiyat politikası var. Başından beri şunu söylüyorlar. 'Biz piyasaya C sınıfı SUV bir araçla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki yani C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel araçlar hangi fiyattan satılıyorsa biz o fiyat marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız'. Başından beri söyledikleri bu. Bu manada da fiyatını merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV araçlar hangi fiyatlardan satılıyor? Bakarsınız aklınızda bir fikir oluşur. 'Demek ki TOGG da bu fiyatlardan piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığımda C sınıfı SUV segment araçlarla aynı marjda satılma hedefi var. Şirket bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” dedi.

FİYATI KAÇ TL OLACAK?

Elektrikli araçlar yüzde 10'luk ÖTV diliminde. TOGG vergisiz fiyatı 700 bin TL olsa , şimdiki hesaplamaya göre fiyatının 800 bin ile 900 bin lira arasında olacağı anlamına geliyor.

Sizce fiyatı uygun mu? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
fakir hayal eder zengin biner bu kadar net yerli otomobile sevindik sevincimiz kursağımızda bırakıldı maalesef kendi halkına ucuza vereceksin ihracata istediğin fiyattan ver gitsin nerde
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
fakir hayal eder zengin biner bu kadar net yerli otomobile sevindik sevincimiz kursağımızda bırakıldı maalesef kendi halkına ucuza vereceksin ihracata istediğin fiyattan ver gitsin nerde