Kabine Toplantısı Yarın Toplanıyor! Masadaki Konu Asgari Ücret!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kabine Toplantısı Yarın Toplanıyor! Masadaki Konu Asgari Ücret!

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, yarın gerçekleşiyor! Masadaki konu milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı! İşte haberin detayları...

Kabine Toplantısı Yarın Toplanıyor! Masadaki Konu Asgari Ücret!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak olan Kabine'nin ana gündem maddesi milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı olacak. Yeni asgari ücretin hafta içinde açıklanması beklenirken, enflasyon üzerinden yapılan hesaplamaya göre asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Bu orana refah payı eklenmesi halinde asgari ücrete yapılacak zam yüzde 50'lere kadar çıkabilir.

Kabine toplantısı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek. 2024 yılında geçerli olacak asgari ücrete Kabine toplantısında geniş yer ayrılacak. Yeni asgari ücretin hafta içinde açıklanması öngörülürken,enflasyon üzerinden yapılan hesaplamaya göre asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Refah payının da bu orana eklenmesi durumunda asgari ücrete yapılacak yüzde 50'leri bulabilir. İşte masadaki zam senaryoları...

Asgari ücret maratonunda sona gelindi: Bu hafta belli olacak

KABİNE'NİN ANA GÜNDEM MADDESİ ASGARİ ÜCRET ZAMMI
Kabine yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Yılın son kabine toplantısının ana gündem maddesi ekonomi olacak. Kabinede memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışın yanı sıra milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2024 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret de masaya yatırılacak.

BAKAN IŞIKHAN, KABİNE'Yİ BİLGİLENDİRECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, son durumla ilgili Kabine'yi bilgilendirecek. Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarında gelinen son noktayı anlatacak.

Asgari ücret ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak? 2024 asgari ücret zam  toplantısı için geri sayım - Son Dakika Ekonomi Haberleri | NTV Haber

ASGARİ ÜCRETE BU YIL TEK ZAM YAPILACAK
2022 ve 2023 yıllarının aksine 2024'te asgari ücrete tek zam yapılacak. Temmuz ayında ikinci bir toplantı yapılmayacağını söyleyen Bakan Işıkhan, "İkinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor." demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da tek zam olacağını belirterek, çalışanları enflasyona ezdirmeyecekleri mesajını vermişti. Asgari ücrete 2022 ve 2023 yıllarında temmuz ayında ara zam yapılmıştı.

ASGARİ ÜCRETTE ZAM SENARYOLARI
Hem Orta Vadeli Program'da hem de Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 seviyesinde. Kulislerde konuşulanlara göre, asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Buna göre 6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 37.76'lık oranın en az yüzde 40'a yuvarlanması bekleniyor. Ancak refah payı eklemesiyle oran yüzde 50'lere kadar çıkabilir.

Asgari ücrette son viraja girildi! İşte masadaki zam oranları | Ekonomi  Haberleri

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde:

Yüzde 35'lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40'lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45'lik zamda 16 bin 532 lira
Yüzde 50'lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55'lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık'ta yaptı. İlk toplantının ardından asgari ücret belirleme aşamalarındaki takvim oluşturularak, yapılan çalışmalar paylaşıldı. Komisyon, ikinci toplantısını 18 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yaptı. Toplantıda temel ekonomik veriler masaya yatırıldı. İki toplantıda da henüz bir rakam telaffuz edilmedi. Asgari ücrette 3. toplantının tarihi henüz açıklanmadı. Asgari ücretin 31 Aralık sonuna kadar belirlenmesi gerekiyor.

2024 ASGARİ ÜCRET SON TAHMİN: Yeni asgari ücret ne kadar, kaç TL olacak? Asgari  ücret 17 bin TL olur mu?

KABİNE'DEKİ DİĞER KONU BAŞLIKLARI
Öte yandan Kabine toplantısının bir diğer önemli gündem maddesi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik operasyonları olacak. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları da toplantının gündeminde olacak. Kalıcı ateşkes sağlanması için Türkiye'nin attığı diplomatik adımlar ve insani yardımlar ele alınacak.

Tüm maaş zammı gelişmelerinden anında haberdar olmak için; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç