Kabine Toplantısı Başladı! İşte Masadaki Konular!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kabine Toplantısı Başladı! İşte Masadaki Konular!

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı başladı! İşte kabine toplantısındaki konular ve detaylar...

Haberler 7 Ağu 2023 16:09 0
Kabine Toplantısı Başladı! İşte Masadaki Konular!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığına gerçekleştirilen Kabine toplantısı başladı. Ekonomi ve dış politika konularına ağırlık verilecek olan toplantının ana gündem maddeleri arasında Rusya'nın askıya aldığı Tahıl Koridoru Anlaşması, Putin'in Türkiye ziyareti, memurların toplu sözleşme görüşmeleri ve ülkeye yabancı yatırımcı çekilmesi için atılacak adımlar yer alıyor.

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15.10 itibarıyla başladı. Beştepe'de gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesi dış politika ve ekonomi. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararları kamuoyu ile paylaşacak.


TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve Rusya tarafından tek taraflı durdurulan tahıl koridoru anlaşması öncelikli gündem başlıkları arasında yer alacak.

PUTİN'İN TÜRKİYE ZİYARETİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu ay içinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirmesi planlanıyor. O ziyaret öncesinde kabinede tahıl sevkiyatının yeniden başlatılması için ne gibi adımlar atılabileceğine ilişkin değerlendirme yapılması da bekleniyor.

YABANCI YATIRIMCI İÇİN ATILACAK ADIMLAR
Toplantıda ekonomi de önemli gündem başlıklarından olacak. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da 50'den fazla yabancı yatırımcının yer aldığı bir toplantıya katılmıştı. Hem o toplantının yansımaları hem de Türkiye'ye daha fazla yabancı yatırımcı çekebilmek için atılacak adımlar ele alınacak. Son enflasyon rakamları çerçevesinde alınabilecek ek tedbirler de masada olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI
1 Ağustos tarihinde memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılı maaşları için başlayan toplu sözleşme görüşmeleri de kabinenin gündeminde. Toplu sözleşme sürecinde 14 Ağustos'ta gerçekleşecek ikinci randevu öcesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kabine üyelerini bilgilendirecek.

DEPREM BÖLGELERİNDE İNŞAA SÜRECİ
Deprem felaketinin ardından 6 ay geride kaldı. Kabinede hem yardım hem de yeniden inşaa sürecine ilişkin bakanların sunumları eşliğinde genel bir değerlendirme yapılacak.

KUR'AN-I KERİM'E YÖNELİK SALDIRILAR
Kabine toplantısında yurt içi ve sınır ötesinde sürdürülen terörle mücadele operasyonları ile İsveç başta olmak üzere bazı Batı ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'e yönelik peş peşe düzenlenen saldırılar da görüşülecek. Terör örgütü mensuplarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan çirkin eylemlerine karşı atılacak adımlar değerlendirilecek.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç