JPMorgan TCMB faiz beklentisini açıkladı

JPMorgan TCMB faiz beklentisini açıkladı

JPMorgan tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Eylül ve Ekim PPK faiz kararı beklentisine yer verildi.

Ekonomi 7 Eylül 2023 20:43 0
JPMorgan TCMB faiz beklentisini açıkladı

JPMorgan'dan son dakika açıklaması: OVP sonrası faiz artırımı beklentisi arttı.

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan, Merkez Bankası faiz kararı hakkında bir beklenti paylaştı. JPMorgan’dan Fatih Akçelik yayınladığı raporda OVP'de yer alan makro projeksiyonların gerçekçi olduğunu söyledi.

Raporda genişleyici mali politikaların enflasyonla mücadele için daha sıkı para politikası gerektireceğinin altını çizen banka, bu yüzden yıl sonu için yüzde 35, 2024 yılı için ise yüzde 45 olan politika faizi beklentilerinde yukarı yönlü riskelr gördüklerini söyledi.

Bundan önce yapılan açıklamada Eylül ile Ekim aylarında 250'şer baz puanlık faiz artırımı beklediğini bildirmişti. Banka yayınladığı yeni bülteninde her 2 yoplantıda 500'er baz puanlık artış olacağını bildirdi.

Yayınlanan değerlendirmeye baktığımızda, “Önden yüklemeli faiz artışı bekliyoruz. Beklenen mali gevşeme ve enflasyonda yukarı yönlü sürprizler nedeniyle önümüzdeki 2 toplantıda 250’şer yerine 500’er baz puanlık artış bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Geçen ay politika faizini sürpriz bir karar ile 750 baz puan arttırmış ve yüzde 25'e çıkarmıştı. Eylül ile Ekim'de 500'er baz puan artış olması durumunda faiz yüzde 35 seviyesine çıkar.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç