Japon deprem uzmanı Moriwaki'den 'İstanbul' uyarısı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Japon deprem uzmanı Moriwaki'den 'İstanbul' uyarısı

Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Gemlik'te yaşanan depremin Marmara fay hattını rahatlatmadığını belirtti.

Haberler 27 Ara 2023 0
Japon deprem uzmanı Moriwaki'den 'İstanbul' uyarısı

Son dakika: Japon deprem uzmanı Moriwaki'den 'İstanbul' uyarısı.

Kırklareli Üniversitesi'nde düzenlenen panelde konuşan Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Gemlik'te yaşanan depremin Marmara fay hattını rahatlatmadığını belirtti.

Moriwaki, Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü Mühendislik Fakültesinde düzenlenen "Türkiye'de deprem gerçeği" konferansında olası Marmara depremine karşı dikkatli ve duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de en büyük depremin 1939'da Erzincan'da 7.9 büyüklüğünde yaşandığını ifade eden Moriwaki, Türkiye'deki depremlerin domino taşı gibi sıra sıra gittiğini kaydetti.

Türkiye'de çok sayıda deprem meydana geldiğini dile getiren Moriwaki, depremde yumuşak zeminlerdeki yapıların daha çabuk yıkıldığını belirtti.

Gemlik Körfezi'nde meydana gelen depremin Marmara fay hattını rahatlatmadığını vurgulayan Moriwaki, "Marmara'da 7 büyüklüğünde deprem beklenirken 5 büyüklğünde oldu, arada 2 fark var. Beklenenden bin kat daha küçük, halen orada güç var. Fazla rahatlamadı" dedi.

"EĞİTİME AĞIRLIK VERİLMELİ"

Türkiye'nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Moriwaki, depremden korkulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Depremde halen binalardan atlayıp hayatını kaybeden insanların olduğunu dile getiren Moriwaki, "Türkiye’de depreme karşı eğitim yeterince yok. Japonya’da anaokulunda eğitim başlıyor. Ben 32 yıl önce Türkiye'ye geldiğimde ‘aman depremi çocuklar duymasın’ deniliyordu. Çocuklara depremi oyun gibi anlatarak eğitmeliyiz" dedi.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç