Japon deprem uzmanı, 6.5 büyüklüğünde depremin hangi şehirde olacağını açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Japon deprem uzmanı, 6.5 büyüklüğünde depremin hangi şehirde olacağını açıkladı

Japon Deprem Uzmanı Joshinori Moriwaki yaptığı son dakika açıklamasında 6.5 büyüklüğünde deprem beklenen şehri duyurdu.

Bilim ve Teknoloji 5 Kasım 2023 0
Japon deprem uzmanı, 6.5 büyüklüğünde depremin hangi şehirde olacağını açıkladı

Son dakika haberi: Japon uzman Türkiye'de il vererek deprem uyarısı yaptı: 6.5 büyüklüğünde deprem bekleniyor.

Son dakika haberi geldi: Japon uzman bir açıklama yaptı. Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Yüksek İnşaat Mühendisi Joshinori Moriwaki, İZKİTAP-İzmir Kitap Fuarı’nda düzenlenen “Depreme hazır mıyız Türkiye?” etkinliğine geldi ve bu etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

Depremlerde önlem alındığı sürece oluşan hasarların yüzde 70 oranında azaltılabileceğini söyleyen Japon deprem uzmanı Joshinori Moriwaki, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’de ve Japonya’da bir gün deprem olacak, bu gelecek artık kabul etmek lazım. Olsun ama fazla hasar vermesin. Fazla hasar olmaması için ne yapmak lazım? Hükümet, belediye, şirkette, ailede, okulda hep beraber bu duruma hazırlanıyorsak, hasar yüzde 70 azaltabilir. Büyük rakam değil mi? Yüzde 70 azaltabiliyorsak neden yapamayalım.

DEPREM BEKLENEN ŞEHRİ AÇIKLADI

Joshinori Moriwaki sözlerinin devamında deprem beklediği şehri de duyurdu. 32 senedir Türkiye'de olduunu, 3 senedir Silivri'den başlayarak Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ'da iki defa ve sonra Maraş'ta Elazığ ile Manisa'da deprem olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

32 yıldır Türkiye’deyim, 3 yıldır Silivri’den başlayarak, Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ’da iki kere, sonra Kahramanmaraş, Elazığ, Manisa’da deprem oldu, Muğla’da ve İzmir’de deprem oldu. İzmir’deki depremde 18 bina çöktü ama İzmir’in kendi fay hattı kırılmadı, Ege Denizi’ndeki fay hattı kırıldı. Dolayısıyla İzmir’in kendi fay hattı topladığı gücü atmaya çalışacak. Dolayısıyla İzmir için deprem bekliyoruz diyebiliriz ve 6,5 diye söyleniyor. Yani normal ve iyi binaysa, eşyaları tam sabitliyorsak çok fazla hasar almaması lazım. Tabii ki hep beraber hazır olmak lazım. Bu da çok önemli.

BU ÖNLEMLER ALINMALI

Moriwaki, depreme karşı alınabilecek önlemleri ise şu şekilde aktardı:

“En önemlisi su. İnsan susuz kaç gün yaşayabilir? İnsan su varsa 3 gün, 5 gün, 1 hafta, 10 gün, 20 gün, 1 aya yakın yaşayabilir. Onun için su en önemli. Maalesef bina çöktü, biz üçgende yaşıyoruz. Su var, içiyoruz. Kurtarma ekibi gelmiyorsa da yardım et, imdat diye bağırmaya başlıyoruz ama yarım günde ses gidiyor. Sonra bu düdükten üfleyeceksiniz. Ama birkaç gün geçti, bir hafta geçti. O zaman anca nefes verebilirsiniz. Düdüğe artık ses yetmeyecek. O zaman ne yapacağız? Biraz sert bir şeye, yatağın yanına, yere vuracaksınız. İnsan duymuyorsa da yukarıdan cihaz sesinizi duyabilir. Enkazın altında olduğunuz anlaşılabilir.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç