JAckson Hole toplantısı nedir, ne zaman? Dolar, altın, Bitcoin ve borsa yükselir mi düşer mi?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

JAckson Hole toplantısı nedir, ne zaman? Dolar, altın, Bitcoin ve borsa yükselir mi düşer mi?

Tüm dünyada gözler, Jackson Hole toplantısına çevrilmiş durumda. Peki toplantı nedir? Altın, dolar, borsa, kripto paralar yükselir mi düşer mi?

Ekonomi 22 Ağu 2023 08:35 0
JAckson Hole toplantısı nedir, ne zaman? Dolar, altın, Bitcoin ve borsa yükselir mi düşer mi?

Jackson Hole toplantısı nedir, ne zaman? Toplantıda beklentiler ne?

Tüm dünya gözlerini Amerika'ya çevirdi. ABD Merkez Bankası Başkanı Jarome Powell'in katılımı ile 24 Ağustos 2023 Perşembe günü Jackson Hole toplantısı yapılacak. Yapılacak toplantı, altın, borsa, döviz ve kripto paraların seyri için oldukça kritik öneme sahip. Burada verilecek mesajlar, yeni yol haritasını verecek. Toplantıya kısa süre kala vatandaşlar, toplantının sonucunun ne olacağını araştırmaya başladı. Peki JAckson Hole toplantısı nedir? Toplantıda neler bekleniyor?

Öncelikle Jackson Hole toplantısı nedir? bu soruya cevap verelim: Bu toplantı her sene Amerika'da düzenlenir ve dünya genelinde gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankalarının temsilcileri ile yapılan toplantıdır. Burada verilen mesajlar, dünyada izlenecek yeni para politikları için oldukça önemlidir.

BEKLENTİ NE?

Jackson Hole için beklentiler açıklanmaya başladı. Allianz baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian yaptığı son dakika açıklamasında Powell'in muhtemelen JAckson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda kısa vadeli para politikasına odaklanacağını beklediğini ifade etti.

Allianz ekonomisti El-Erian CNBC ekranlarında konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede Fed Başkanı Jerome Powell'in kendisi için en iyi olana odaklanmayacağını söyledi ve kısa vadeli politika sorunları hakkında konuşacağını söyleyerek, "Muhtemelen kısa vadeli para politikası sorunları hakkında konuşacak. Fed Başkanı Powell'ın enflasyon hedefini ayarlamasını beklemeyin” değerlendirmesinde bulundu.

El-Erian bu açıklamanın nasıl değerlendirileceği konusunda ise “Bunun yapılacak en iyi şey olduğunu düşünmüyorum çünkü şu anda durum çok hassas" dedi.

Türkiye'den gelen değerlendirmede ise Hatice Kolçak, "Ben Powell'dan şahin yönde konuşma yapacağı yönünde. Kritik bir dönemeç olacak bu toplantı. Benim beklediğim gibi bir konuşma olursa Powell tarafında onsta aşağı geri çekilmeler olabilir. 1865 dolar ilk etapta takip edilecek seviye. Bunu kırarsa 1835 dolara gelme ihtimali var" dedi.

Bu yönde açıklama gelmesi durumunda dolar dışında her şeyin düşeceğini söyledi.

TOPLANTI NE ZAMAN?

Jackson Hole toplantısı 24 Ağustos 2023 tarihinde yapılacak. Toplantı, kararları ve sonrasında güncel piyasa haberleri için aşağıdaki linklerden Finans7.com mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Yazıda yer alan tüm veriler ve bilgiler, yalnızca bilgilendirme amacıyla "olduğu gibi" sağlanmış olup alım satım amaçlı veya finansal, yatırım, vergi, yasal, muhasebe ya da diğer konularda tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen her türlü alım satım işleminden önce fiyatları doğrulamak için aracı kurumunuza veya mali temsilcinize danışın. Finans7.com; yatırım danışmanı, mali danışman ya da hisse senedi aracısı değildir. Veri ve bilgilerin hiçbiri, bir menkul kıymetin ya da finansal ürünün satın alınmasına, satılmasına veya tutulmasına yönelik F7 Teknoloji tarafından yapılan bir yatırım tavsiyesi, teklif, öneri ya da talep değildir. Finans7 haber herhangi bir yatırımın tavsiye edilebilirliği veya uygunluğu konusunda herhangi bir taahhütte bulunmaz.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç