İTO Başkanı Asgari Ücret Teklifini Açıkladı: Bölgelere Göre Farklı Olmalı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İTO Başkanı Asgari Ücret Teklifini Açıkladı: Bölgelere Göre Farklı Olmalı!

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücret teklifini açıkladı! Açıkladığı teklifte Avdagiç; asgari ücretin bölgelere göre değişmesi gerektiğini söyledi! İşte detaylar...

İTO Başkanı Asgari Ücret Teklifini Açıkladı: Bölgelere Göre Farklı Olmalı!

Milyonlarca vatandaş Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak zam haberini beklerken İTO Başkanı Şekib Avdagiç'ten asgari ücret önerisi geldi. Avdagiç, İstanbul'daki asgari ücretle 6. bölge teşvikleri kapsamındaki illerdeki asgari ücretin aynı olmaması gerektiğini belirterek, "Nasıl yatırımlar için 1'den 6'ya kadar farklı teşviklerin uygulandığı bölgeler varsa asgari ücret de 3 veya 4 skala olarak belirlenebilir." dedi.

Işıkhan'dan 'Asgari ücret 17 bin 500 lira olur mu?' sorusuna yanıt -  Bloomberg HT

Artan enflasyon ve hayat pahalılığıyla beraber asgari ücret her geçen gün eriyip giderken gözler yeni asgari ücret rakamına çevrildi. Asgari Ücret Komisyonu'nun 3'üncü toplantı tarihi henüz açıklanmazken, toplantının bu hafta içi yapılması ve asgari ücretin 31 Aralık tarihine kadar açıklanması bekleniyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bu ayın sonuna kadar 2024'te uygulanacak asgari ücrete ilişkin bir öneride bulundu.

'ASGARİ ÜCRET BÖLGESEL OLARAK BELİRLENEBİLİR'
Asgari ücretin, bölgesel olarak değerlendirilip belirlenebileceğini söyleyen Avdagiç, "Nasıl yatırımlar için 1'den 6'ya kadar farklı teşviklerin uygulandığı bölgeler varsa asgari ücret de 3 veya 4 skala olarak belirlenebilir." dedi.

Yeni Asgari Ücret Belli Oluyor: Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak? -  Tamindir

İstanbul'daki asgari ücretle, teşvikle ilgili 6. bölge kapsamındaki illerdeki asgari ücretin aynı olmaması gerektiğini söyleyen Avdagiç, "Dolayısıyla asgari ücretin gelişmiş illerde biraz daha yüksek, gelişmekte olan illerde görece olarak bunun altında bir skalayla belirlenmesi bir fayda sağlayacaktır." yorumunu yaptı.

Avdagiç, asgari ücretin, iş dünyası tarafından asgari ücretten öte, tüm ücret skalasına etki eden bir çalışma olarak değerlendirildiğini söyledi.

'FAİZLERİN VE KURUN DA DENGE İÇİNDE OLMASI LAZIM'
"İddialı" bir Orta Vadeli Program'ın (OVP) yürürlükte olduğunu vurgulayan Avdagiç, " Sadece ücretlerin dengelenmesiyle değil, aynı zamanda faizlerin ve kurun da denge içinde olacağı bir yapı olması lazım ki Türkiye'deki üretici-ihracatçı rekabetçiliğini artırsın ve yurt içindeki üreticiler ithal ürünlere karşı dezavantajlı hale gelmesin. Yeni asgari ücretin bütün bu büyük resmi görerek belirlenmesinin doğru olacağı düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET 2024 GÜNCEL SON DURUM: Asgari ücret açıklandı mı, ne zaman  açıklanacak? Yeni asgari ücret beklentisi ne kadar? İşte son açıklamalar

'İLK VERGİ DİLİMİ 6 KATTAN AZ BİR DEĞERE DÜŞMÜŞ OLACAK'
Yaklaşık 15 yıl önce asgari ücretin ilk vergi diliminin asgari ücretin 13 katı olduğunu belirten Avdagiç, "Her yıl asgari ücret bir sosyal ücret olarak daha hızlı artıyor olmasına rağmen gelir vergisi dilimleri bunun çok altında bir hızla arttı. İlk vergi dilimi 2008'de asgari ücretin 13 katıyken, bugün geldiğimiz noktada telaffuz edilen asgari ücret zammı beklentisi ve yeniden değerleme oranındaki vergi güncellemesi ile birlikte 2024'te 6 kattan bile az bir değere düşmüş olacak." şeklinde konuştu.

2024 ASGARİ ÜCRET ZAMMI: Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zam  toplantıları ne zaman başlayacak? - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

Avdagiç, çalışanların gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenmesinin yanı sıra SGK üst limitinin revize edilmesinin de çalışma hayatı için önemli bir açılım olabileceğini ifade etti.

Tüm maaş zammı gelişmelerinden anında haberdar olmak için; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç