İşveren Asgari Ücret Zam Teklifini Açıkladı!

İşveren Asgari Ücret Zam Teklifini Açıkladı!

Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği maaş zammında işveren teklifi geldi! İşte işverenin verdiği zam teklifi ve detaylar...

Çalışma Hayatı 14 Kasım 2023 4
İşveren Asgari Ücret Zam Teklifini Açıkladı!

Türkiye’de milyonlarca çalışan asgari ücret zammını büyük bir merakla bekliyorlar. Enflasyon karşısında ezilen asgari ücretliler kendilerinin ekonomik durumlarını düzeltebilecek bir zam beklentisi içerisindeler. Zam kararı Hükümet temsilcilerinin, işveren temsilcilerinin ve işçi temsilcilerinin eşit şekilde yer alacakları Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda kararlaştırılacak. Kısa bir süre sonra toplanacak olan komisyonun öncesinde işverenlerden asgari ücret zammı için çok net bir rakam açıklandı.

Asgari ücrette gelenek bozuluyor: Yılda 1 kez zam yapılacak! - Gündem

İŞVERENDEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÖNERİSİ!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç asgari ücret hakkında bir açıklama yaparak, “Türkiye’de işletmelerin ciddi sayıda eleman açığı bulunuyor. Önümüzdeki süreçte de işten çıkarma veya işe alımlarda durağanlık olmasını beklemiyorum. Asgari ücret zammı da mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde belirlenmelidir. Çalışanların da beklentileri bozulmamalı ama piyasanın da dengesini bozmayacak şekilde karar alınmalıdır.” dedi.

ASGARİ ÜCRETTE İŞVEREN BEKLENTİSİ KAÇ TL?

İTO Başkanı Şekib Avdagiç tarafından yapılan açıklamada hedeflenen enflasyona göre asgari ücret zammı yapılması önerisi getirildi. Orta Vadeli Program (OVP) verilerine göre 2024 yılında hedeflenen enflasyon yüzde 33 oldu. Asgari ücrete de yüzde 33 oranında zam yapılması halinde şu anda 11.402 TL olan net asgari ücret 2024 yılı için 15.164 TL olacak.

Zam Geliyor! Asgari Ücret 10 Bin Lirayı Geçecek - Foto Galeri - Memurlar.Net

Yılda iki defa maaşları zamlanan memurların yüzde 50 ve üzerinde Ocak zammı alması kesinleşirken yılda bir defa yasal olarak zam alabilen asgari ücretlilere işverenlerin uygun gördükleri zam ise yüzde 33 oldu. Asgari ücrete son 2 yıl ara zam yapılsa da bu zam yasal bir zorunluluk değil. Asgari ücretliler yüzde 50’nin altında bir zammı kabul etmek istemezken işverenlerin yüzde 33’lük teklifinin pazarlık masasına gelmesi durumunda büyük tartışmaların yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Tüm maaş zammı gelişmelerinden anında haberdar olmak için; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
15 tlile işveren gecinebiliyormu acaba düşürün biraz daha düşürün
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Asgari ücrete zam önemli değil kira giderleri ve diğer giderlerin bir an düşürülmesi lazım asgari ücret iş veren verdiği için daha maaş almadan cebinden eksiye düşmeye başlıyorsun vergiden muaf tutulmalı her şeye otomatik zam yapıyorlar
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Asgari ücret ne kadar yüksek olursa olsun piyasa alım gücü düşmekte. Misal ekmek 8 tl şu an asgari ücrete gelecek zam nereden çıkacak ekmek olacak 15 tl.cebimize hiç bir katkısı olmuyorki.fazlasiyla çıkıyor.cebimizden.bu kisirdongu değişmez.
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Piyasa alım gücü asgari ücret 20 bin olsa ne olur o nispette her şeye zam gelecek yine aynı terane dönüp duracak .enfelasyon her daim yükselecek .
;