'İstanbul'un Nüfusu Bu Şekilde Azaltılır'

'İstanbul'un Nüfusu Bu Şekilde Azaltılır'

Ali Haydar Bozkurt yaptığı son açıklamada İstanbul'da yoğunluğun nasıl azaltılabileceğini değerlendirdi.

İş Dünyası 24 Eylül 2022 20:45 0
'İstanbul'un Nüfusu Bu Şekilde Azaltılır'

İstanbul'un nüfusunu azaltacak yol açıklandı.

Otomotiv Direktörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Toyota Türkiye'nin CEO'su  Ali Haydar Bozkurt bir açıklama yaptı ve uzaktan çalışma hakkında dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

"Uzaktan çalışma modeli fırsat olabilir mi?" başlıklı yazısında Bozkurt, ekonomik yoğunluğun ağırlıklı olarak İstanbul'da olduğunu ve bunun da bir temel sorun olduğunu söyledi. Bu nedenl eİstanbul'un nüfusunun 20 milyona kadar çıktığını söyleyen , İstanbul'un artık bu yükü kaldıramadığını ifade eden Bozkurt, sağlıklı bir eko coğrafya adına Anadolu'da en az 5 tane İstanbul yapılması gerektiğini , buna ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Birçok firmada başlatılan uzaktan çalışmanın buna yol açabileceğini söyleyen Bozkurt, "Tamamen uzaktan çalışma ile yönetilebilecek pozisyonlarda çalışanların, Anadolu’nun farklı şehirlerinden çalışması teşvik edilse, İstanbul’un keşmekeşinden uzaklaşmayı hayal edenlere bir çözüm olur mu? Örneğin; Zaman içerisinde yaklaşık 1 milyon beyaz yakalı bu modele geçse ve yaşamak istedikleri başka şehirlere yerleşse, aileleriyle birlikte ortalama 3-4 milyon kişilik bir nüfus azalması söz konusu olabilecektir. Bu durumun bir yandan İstanbul’u her anlamda rahatlatacağını, yandan bu kişilerin İstanbul’da elde ettikleri kazançla Anadolu’da nispeten refah seviyelerinin yükseleceğini, aynı zamanda gittikleri şehirlerin ekonomisine de bir katkı yaratacaklarını, daha sakin şehirlerde yaşamanın bir çok farklı avantajını da düşünecek olursak, bu fikir, üzerinde kafa yormaya değer görünmekte." dedi ve bunun koşullarını şu şekilde aktardı: 

"Ancak bunun olabilmesi için, uygun zeminin ve düzenlemelerin de hazırlanması gerekmektedir. Devletin, bu programı teşvik etmesi, iş kanununda gerekli düzenlemeleri yapması,  bu programa dahil olanların vergi ve SGK yükünü düşürerek (örneğin, ilk 5 yıl olabilir), hem kişileri hem firmaları buna teşvik etmesi, bu programı cazip hale getirmesi düşünülebilir. Bu sayede, “imkanım olsa İstanbul’dan giderim” diyen birçok kişiye cazip gelecek bir program oluşturulabilir belki de."

Firmaların bu konuda atacakları adımların da önemli olduğunu söyleyen Bozkurt, "Elbetteki firmaların da bu konuda samimi ve adil davranması bir başka gerekli ve de önemli husus olarak akla gelmekte; başka şehirlere taşınan çalışanların ücretlerinde ve yan haklarında, bu durumu fırsat bilerek/gerekçe göstererek, pozisyonun ücret ve yan haklar paketlerinde en kucuk bir azalma olmamasına da özen gösterilmelidir. Acaba farklı çalışma modellerinin uygulanmaya başlandığı böylesi bir dönem, bu gibi projeleri tartışmak için doğru zaman olabilir mi?" dedi.

Yorumlar (0)

Seç