İstanbul'da Limonun Kilosu 100 TL, 1 Adet Limon 10 TL!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İstanbul'da Limonun Kilosu 100 TL, 1 Adet Limon 10 TL!

İstanbul'da sebze ve meyve fiyatları artış gösterdi. Bir adet limon 10 TL olurken, kilosu ise 100 TL'ye dayandı. İşte haberin detayları...

Haberler 2 Tem 2024 0
İstanbul'da Limonun Kilosu 100 TL, 1 Adet Limon 10 TL!

İstanbul'da bir adet limon 10 TL oldu.

İstanbul'da son günlerde fiyatı en çok artan ürünlerden limonun kilosu 100 liraya yaklaştı. İstanbul'da bazı marketlerde 1 adet limonun fiyatı ise 10 TL'ye kadar yükseliyor. Halden kilosu 65-75 liraya çıkan limon tezgaha gelene kadar 100 liraya yaklaşıyor.

Limonda görülen anormal artış İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve TEPAV raporlarına yansıdı. TEPAV'ın Haziran ayına ait gıda fiyat endeksi raporunda geçtiğimiz ay en yüksek aylık fiyat artışı yüzde 86,93 ile limonda yaşandı.

İTO'nun fiyatı en çok artan ürünler listesinde de yüzde 56,64'lük artışla limon ilk sırada yer aldı. Limonun fiyat artışıyla ilgili hal esnafı stoklardaki ürün azlığını neden olarak gösterdi. Vatandaş ise fiyatlardaki yüksekliğe şaşırdıklarını dile getirdi.

“LİMONA TALEP VAR AMA ÜRÜN AZ”

İstanbul Yenibosna'da bulunan halde esnaf Nurullah Dağıstanlı, “Limon fiyatının artışı depolardaki stokların azalmasından. Talep var ama ürün az” dedi.

“AĞUSTOS'UN 15'İNE KADAR BÖYLE GİDER”

Fiyat artışlarının stok azlığından kaynaklandığını belirten Dağıstanlı, “Geçen sene bahçede 1 lira 2 liraydı. Depolama yapan tüccar az olduğu için şimdi ürün bulunmuyor. Eğer her yıl ki gibi depo yapılsaydı hiçbir sıkıntı olmazdı. Şu andaki fiyatı 65-75 lira arasında. İlk başlarda hasat zamanı 5-7 lira arası satıldı İstanbul'da sonra tüccarlar fiyat düşük diye stok yapmadı. Öyle olunca stoklarda limon kalmadı ve bu hale geldi. İklimsel bir sıkıntı yok. Ağustos'un 15'ine kadar böyle gider sonra fiyatlar kırılır, normale döner. Marketlerde 100 liraya kadar yükseliyor” şeklinde değerlendirme yaptı.

“FİYATLAR İKİ KATINA ÇIKMIŞ”

Limon alan vatandaşlar da fiyatlar karşısında şaşkına döndü. Hüseyin Erdoğan isimli vatandaş, “Tüketim fazlalaşmış fiyatlar iki katına çıkmış. Üretimde sanırım sıkıntı var” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç