İstanbul'da 1 Milyon 305 Bin Yabancı ve Mülteci Var

İstanbul'da 1 Milyon 305 Bin Yabancı ve Mülteci Var

Son dakika haberi: İstanbul Valiliği bir açıklama yaptı ve İstanbul'da ikamet eden yabancı sayısını açıkladı.

Haberler 04.5.2022 14:40 0
İstanbul'da 1 Milyon 305 Bin Yabancı ve Mülteci Var

Son dakika : İstanbul'daki yabancı uyruklu ve mülteci sayısı açıklandı.

İstanbul Valiliği tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve şehirde ikamet eden yabancı uyruklu vatandaş sayısına yer verildi. Açıklamada bugün itibarıyla 1 milyon 305 bin 307 yabancının şehir sınırları içinde ikamet ettiğine yer verildi. 

Şehirde bulunan yabancıların 542 bini geçici koruma kapsamında buluna Suriyelilerden oluşuyor. 763 bin civarında kişinin ise ülkemize yasal olarak giriş yapmış ve ikamet izni almış düzenli göçmenlerden oluştuğuna yer verildi. "İlimizde yasal kalış hakkı bulunmayan düzensiz göçmenlere yönelik mücadelemiz tüm kurumlarımızın işbirliğiyle sürmektedir." ifadeleri ile yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce geçen yıl 71.959 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerin 23.072’si İstanbul’dan sınır dışı edilirken, 39.525’i ise sınır dışı işlemleri yapılmak üzere diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi."

KAÇ KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI?

Yapılan açıklamada Sene başından bu yana 11.936’sı Afganistan, 2.853’ü Pakistan uyruklu olmak üzere toplamda 25.644 düzensiz göçmen ve 2 bine yakın yabancı hakkında işlem yapıldığına yer verildi. Bu yabancıların 8.773’ü İstanbul’dan ülkelerine sınır dışı edildi. Diğerleri ise işlem yapılması, sınır dışı edilmesi için göç idresine sevk edildi. Açıklamada, "Ramazan Bayramı’nın ilk günü, kolluk güçlerimizce tespit edilen 240 düzensiz göçmenin sınır dışı işlemlerine başlanmış olup, işlemleri tamamlanan 280 Afganistan uyruklu yabancının havayoluyla sınır dışı planlaması yapılmıştır. Düzensiz göçmenlerin tespit ve sınır dışı edilmelerine yönelik çalışmalar etkin bir şekilde devam etmektedir." dedi.

Şehirdeki yabancıların mülteci olmadığını söyleyen Valilik, "Turist olarak ülkemize gelmekte ve daha sonra ülkelerine dönmektedir. Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmek ve tatil yapmak üzere gelen yoğun bir turist girişi yaşanmaktadır." dedi ve açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"Geçtiğimiz Mart ayında deniz ve havayolu ile ilimize gelen turist sayımız geçen yıla oranla yüzde 112 artarak 1.156.400’e, bu yılın ilk 3 aylık döneminde ise 2.904.460’a ulaşmıştır. Ülkemizde en çok turist ağırlayan şehirlerin başında gelen İstanbul’umuza en çok giriş yapan yabancılar arasında yüzde 10,09 oranıyla İran, yüzde 7,97 oranıyla Almanya ve yüzde 7,82 oranıyla Rusya Federasyonu vatandaşları bulunmaktadır."

Yorumlar (0)

Seç