İstanbul depremi ne zaman? Japon uzmandan son dakika açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İstanbul depremi ne zaman? Japon uzmandan son dakika açıklaması

Son dakika haberi: Kahramanmaraş depreminden sonra açıklama yapan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, deprem tarihini duyurdu.

Bilim ve Teknoloji 20 Şubat 2023 23:14 0
İstanbul depremi ne zaman? Japon uzmandan son dakika açıklaması

Japon uzman , Kahramanmaraş depremi sonrası beklenen İstanbul depremi için son dakika açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen büyük depremden sonra tüm Türkiye diken üstünde. Bugün de meydana gelen 6.4 ile 5.8'lik depremlerden sonra , yeni depremnlerin nerede olacağı konusu araştırılmaya başlandı. En merak edilen konu ise İstanbul depremi oldu.

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki yaptığı son dakika açıklamasında beklenen İstanbul depremi hakkında açıklama yaptı. Haberler.com Youtube kanalına katılan Moriwaki burada yaptığı açıklamada İstanbul'da tek bir fayın kırılması durumunda 7 , iki fay hattının kırılması durumunda ise 7.5'lik bir deprem beklendiğini söyledi. Japon Uzman Moriwaki , depremin gerçekleşeceği zamana ilişkin, "Yüzde 60-70 olasılık ile 23 sene içerisinde olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Moriwaki, "İstanbul'da hangi ilçeler depreme daha dayanıklı?" sorusuna da yanıt verdi ve boğazın iki yakasının sağlam olduğunu söyledi ve "Beşiktaş, Şişli, Mecidiyeköy ve Ataşehir" dedi. Moriwaki, Avcılar, Küçükçekmece ve Büyükçekmece'nin ise zeminin yumuşak olduğunu vurguladı.

UZMANLAR DEPREM BEKLENEN YERLERİ AÇIKLADI

Gazeteci Candaş Tolga Işık yaptığı son dakika açıklamasında, "Az önce Naci Görür'le konuştum, "Günlerdir uyardığımız Kahramanmaraş depremi sonrası Hatay ve Adana'da beklenen depremin Hatay bölümü bu akşam gerçekleşti. Bundan sonrası için sırada Adana ve Kıbrıs'ta da benzer büyüklükte bir deprem riski var" ifadelerini kullandı.

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz ise yaptığı son dakika açıklamasında, "Bunun bir yürey kırığı yaratıp yaratmadığına bakmak lazım. Ama 6.4 yüreye çıkan ve yüzeyde kırık yaratan faydır. Yine de Antakya Samandağ arasında belki bu büyüklükte bir deprem beklenebilir. Çünkü orada bulunan fayın boyu denizin içerisine doğru oldukça devamlıdır. Eğer böyle devamlılık varsa birkaç defa daha görme olasılığımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç