İsrailli Bakanı protesto eden Bakan Göktaş'tan ilk açıklama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İsrailli Bakanı protesto eden Bakan Göktaş'tan ilk açıklama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş yaptığı son dakika açıklamasında İsrailli Bakana tepkisine gelen yorumları aktardı.

Haberler 17 Mart 2024 0
İsrailli Bakanı protesto eden Bakan Göktaş'tan ilk açıklama

İsrailli Bakanı protesto eden Bakan Göktaş'a destek.

Geçen gün New York'ta düzenlenen BM Kadının Statüsü Komisyonu'nun 68. Oturumu sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Göktaş, oturumda İsrailli Bakanın söz aldığı sırada salonu terk etmesi hakkında ilk defa konuştu.

Amerika'da düzenlenen program vesilesi ile Amerika'da yaşayan vatandaşlarla bir araya geldiklerini söyleyen Bakan, açıklamasında şunları söyledi:

"Çeşitli yan etkinliklerimiz de oldu. Yan etkinliklerimizden biri de çatışmalarda kadınların ve kız çocuklarının durumuyla ilgiliydi. Etkinliğe Katar Sosyal Kalkınma ve Aile Bakanı Maryam Bint Ali bin Nasser, Filistin Kadın İşleri Bakanı Amal Hamad, Ukrayna Sosyal Politika Bakan Yardımcısı Iryna Postalovska, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatör Yardımcısı Joyce Msuya da konuşmacı olarak katıldı. Çatışmaların kadınların ve kız çocuklarının üzerindeki etkisinden bahsettik. Bundan bahsederken tabii ki Gazze'deki kadınları ve çocukları unutmadık. Dünyanın gözü önünde çok büyük bir katliam söz konusu. Bu katliamı her platformda dile getirmek çok önemli. Katıldığımız tüm etkinliklerde de Gazzeli kardeşlerimizle ilgili beyanlarımız oldu"

GAZZE'DEKİ KATLİAM

Gazze'de yaşananlara ilişkin açıklamada bulunan Bakan Göktaş, "Gazze'de yaşanan katliamdan en çok kadın ve çocuklar etkileniyor. Gazze'de saldırılar nedeniyle hayatını kaybeden kadınların sayısının dünya genelinde son 4 yılda meydana gelen savaş ve çatışmalarda ölen kadınların sayısından çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Bunlar korkunç rakamlar. Dünyanın gözü önünde bir soykırım yaşanıyor. BM nezdinde de biraz çaresizlik hissediliyor. Gazze'de yaşanan vahşetten, kadın ve çocukların üzerindeki etkisinden bahsediyor ancak bir sonuç almakta zorlandıklarını görüyoruz" dedi.

HİÇBİR SÖZÜM EHEMMİYETİ YOK

İsrail Sosyal Eşitlik ve Kadının Gelişimi Bakanı May Golan'ın konuştuğu sırada salonu terk eden Bakan Göktaş, bu hareketi nedeniyle çok sayıda tebrik aldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"İsrailli Bakan konuşurken orada durmamızın bir anlamı yoktu. Dünyanın gözü önünde böyle bir katliama sebep olanları dinlemek istemiyoruz. Kadınlar ve çocuklar konusunda onların söyleyebilecekleri hiçbir söz yok. Uyguladıkları soykırıma yönelik kendilerini savunmalarına, yalanlarını pervasızca ifade etmelerine dayanamazdık. Kendilerini savunmak için söyleyecekleri hiçbir lafın ehemmiyeti yok. Zulmün karşısında sessiz kalamazdık, Orada sözlü tepki verme durumu yoktu biz de salondan kalkıp giderek tepkimizi gösterdik. Biz Türkiye olarak Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Konuşmamızda da Filistinli kardeşlerimize olan desteğimizi, hem BM'nin hem diğer ülkelerin bu katliam karşısında ayağa kalkmaları, seslerini yükseltmeleri ve bir an önce ateşkesin sağlanması gerektiğini vurguladık" dedi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç