İslam Memiş'ten Altın İçin 'Baskılanma Yol Haritası' Açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İslam Memiş'ten Altın İçin 'Baskılanma Yol Haritası' Açıklaması

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın ve doların geleceğine dair yeni açıklamalarda bulundu. 

Altın 16 Ekim 2022 18:57 0
İslam Memiş'ten Altın İçin 'Baskılanma Yol Haritası' Açıklaması

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın ve doların geleceğine dair yeni açıklamalarda bulundu. 

Youtube üzerinden yayınladığı videosunda yorumlarının yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulayan İslam Memiş; gram altın, dolar, borsa, euro ve kritik verileri şöyle değerlendirdi:

Rakamsal değerlere bakalım, sonra genel toparlama yapalım. Borsa 3553 puan, yüzde 1'lik primle günü tamamladı. Borsa tarafındaki pozitif görünüm devam ederken benim beklentim daha aşağıda. Dolar TL kuru 18.56 ekranlarda, serbest piyasalarda 18.63-68 civarında. Bu taraftaki görünüm pozitif. ABD'de bu hafta piyasaların merakla beklediği enflasyon rakamı açıklandı. Yüzde 8.2 açıklandı, beklenti 8 idi, beklenti üzerinde geldi. Yani bu kadar faiz artırımına rağmen geçici değil kalıcı enflasyon varmış, rakamlar bunu gösteriyor. Agresif şekilde faiz artıran Fed 75 puanlık artırımları yaptı ama rakamlar ortada, düşüremiyorlar. Kasımda 75 baz puan daha yapılacak. Fiyatlama gerçekleşti. Çünkü dolar endeksi veriden sonra 113.83'e kadar yükseldi. Sonra geri çekildi. Çünkü, ABD'nin sorunu sadece enflasyon değil, kredilerle ilgili artış var, borsalarda balon var. Geçici enflasyon kalıcıya dönüştü, resesyon riski arttı. Ciddi anlamda canları yanacak.

Bu rakamsal değerler bize küresel piyasaların ne kadar çıkmaza girdiğini göstermiş oluyor. Gümüşün ons fiyatında ve kripto paralarda da sert düşüşler gördük veri açıklandıktan sonra. O kadar büyük bir baskılanma oldu ki, altının ons fiyatı sert şekilde geri çekildi. Sonra 1666 dolar seviyesine geri geldi. Bu hamleler, tuzak fiyatlamaların da geçersiz olduğunu göstermiş oldu. Euro dolar paritesi 097.80 seviyesinde. Sert düşüşler vardı, hızlıca toparlandı burası da. Petrol fiyatlarındaki yükseliş de çok önemliydi. Yüzde 2.18'lik primle günü (13 Ekim) tamamladı. Yılın son çeyreği beklentimiz 120-130 dolar seviyeleri.

İSLAM MEMİŞ'TEN ALTIN İÇİN 'BASKILANMA YOL HARİTASI' AÇIKLAMASI

Altının ons fiyatından bahsettim. Dolar endeksindeki sert düşüşler toparlanmaya neden oldu. Gram altın TL 995 seviyesinde görülüyor, hayır, 1008-1014 seviyesinde. Aşağıda 1005, yukarıda 1055 lira var, bu bant aralıklarını takip ediyoruz. Gümüşün ons fiyatı 19.30 seviyesine toparladı, pozitif görünüm devam ediyor. Gram gümüş 11.50-11.60 aralığında. Gümüşün de ciddi anlamda ucuz olduğunu gördüğümüz için pozitif yönde beklentide devam ediyoruz. Altın ve gümüş ne kadar baskılanırsa biz de sepetimize o kadar koymaya devam ediyoruz. Burada umutlar yitirilmiyor.

Faiz artırımlarının yanlış olduğu, resesyon riskinin, krizlerin yaklaştığını da resmi kurumlar artık kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Türkiye'de pozitif ayrışma biraz daha devam ediyor. Dış politikada başarılı adımlar bizi sevindiriyor. Dış politikadaki hamlelerimiz isabetli olduğu için dünya Türkiye'yi takip ediyor. TCMB'ye baktığımızda, burada da elimiz biraz rahatladı. Euro, sterlin, altın ve gümüş kime ucuz? Dolar sahiplerine. Euro, sterlin, altın ve gümüşü bedava topluyorlar. Türkiye'nin de bu konuda hamle yapmasını önemsiyorum. Rezervlerin altın olarak birikmesi 2023 yılında oldukça işlere yarayacak bir stok.

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com'da döviz, emtia, borsa, kripto paralar hakkında yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com sadece bilgilendirme yapar.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç