İslam Memiş'ten Altın Fiyatları İle İlgili Flaş Tahmin: 'Bozduran Hata Yapar...'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İslam Memiş'ten Altın Fiyatları İle İlgili Flaş Tahmin: 'Bozduran Hata Yapar...'

İslam Memiş,  gram altın ve diğer piyasa enstrümanları konusunda değerlendirme yaptı. İşte tüm detaylar...

Altın 20 Ekim 2022 18:21 0
İslam Memiş'ten Altın Fiyatları İle İlgili Flaş Tahmin: 'Bozduran Hata Yapar...'

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş,  gram altın ve diğer piyasa enstrümanları konusunda değerlendirme yaptı. İşte tüm detaylar...

Gram altın bin liranın altındaki seyrini sürdürürken İslam Memiş hem altınla hem de diğer piyasa  enstrümanlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. 

Haberglobal'in İslam Memiş'in Youtube kanalından aktardığı bilgilere göre öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

"Borsadaki yükselişler devamının geleceği anlamına gelmemekte. Kar satışlarına odaklanmak lazım. Endeksi takip etmekten ziyade şirketlerin getirilerini götürülerini takip etmek, toplantıları takip etmek daha mantıklı olacak. Yılın son çeyreğinde tercih edilecek hisselerde enerji, teknoloji ve savunma sanayii şirketleri ön planda olmalı. 

DOLAR EURO KARŞISINDA DAHA DA DEĞER KAYBEDECEK

Tekrar jeopolitik riskler devam ettiği için savunma sanayii şirketlerinin primli olacağını düşünüyorum. Dolar TL'de direnç seviyesinde sabitlenen yatay seyirli kur var karşımızda. Bu hafta dolar endeksindeki gerileme ile küresel piyasalarda dolar değer kaybetti, yurt içi piyasalara bu yansımadı. Euro TL dolara kıyasla makas aralığı açık. Makas aralıkları da açılmaya sanırım devam edecek.

BRENT PETROL ARTACAK

Euro dolar paritesi toparlanma isteğinde ama yükselişler cılız kalıyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde faiz artırımı sinyalleri veriyor. Daha agresif faiz artışı ile süreci baskılamaya devam edeceğiz dedi. Yıl sonuna kadar faizleri artırmaya devam edecekler, euro dolar paritesinde düşüşler bu yüzden sınırlı kalabilir. Petrol fiyatlarındaki düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Brent petrolde yılın son çeyreğinde yukarı yönlü hareketler bekliyorum.

GÜMÜŞ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş konuşmasını sürdürdü, "Gelelim gümüş fiyatlarına, biraz daha pozitif ayrışma gayretlerini sürdürüyor. Buradaki baskılanma da devam ediyor, yine elinde dolar olan için de fırsat sunuyor. Gram gümüşte de değişen bir şey yok. Gerçek değeri 11.64 seviyesinde gram gümüşün. 

Kripto para piyasasındaki baskılanma, yatay süreç yatırımcısını bıktırıyor. Piyasalar sıkıldı, farklı bir hikaye arıyor. Bununla birlikte fiyatlama içinde olacak bir piyasa var karşımızda. Fransa'da, Belçika'da sosyal ayaklanmalar var. Dünyada bütün ülkelerde kaos havası var. Polislerin Avrupa'da sivillere uyguladığı güçler de kolay şeyler değil.

Fakirlik, enflasyon ile birlikte Avrupa'nın birçok ülkesinde ciddi bir ayaklanma var, toplumsal kaos var. Yüksek enflasyonu, mazot fiyatlarını protesto ediyorlar. Sistematik bir şekilde insanlar dünyada fakirleştiriliyor. Resetleyecekler finansal piyasayı. Dijital para birimini çıkaracaklar. 

ABD'de altına dayalı dijital sistemin de geçerli olmasıyla ilgili bir süreç geldi. Finansal piyasalardaki 1000 yıllık değişim sürecine hazırlık yapan merkez bankaları var. Altın ve gümüş o yüzden dolar sahibine ucuz diyoruz.

Bu baskılanma biraz daha devam edebilir ne kadar devam ederse dolar sahipleri de satanların fiziki altınlarını stoklamaya devam ediyorlar. Aşağıda 18 bin dolar yukarıda 22 bin dolara sıkıştı kripto paralar. Yıl sonuna kadar hızlı bir dönüş bekliyor olacağım.

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak ancak bunun piyasalar için hiçbir önemi yok. Çünkü sayın Cumhurbaşkanı hükümetin faiz artırmayacağını, indireceğini söyledi. O kara kutu açıldı, cevap netleşti. Ağustosa kadar Merkez Bankası sabit bırakmıştı. Faiz indirimlerine devam edecek. 

Yüzde 9 hedeflediği için faizleri indirdiğini açıklayacak, ya 100 ya 200 puan indirim yapılacak ve bu piyasalar tarafından sürpriz olarak algılanmayacak. Bu hamlenin bilinmesi aslında kötü değil, belirsizlik kalktı.

Altının ons fiyatında geçen hafta sert düşüşler vardı. Yükselişler cılız kalıyor. 1705'i yukarı yönlü kırınca, bunu 1780'e kadar devam ettirmeli ki yükselişler devam etsin. Baskılanmaya devam ediyor altın fiyatları, gümüş fiyatları. İlla ki bu baskılanma bitecek. Bir ay, iki ay ama bu bitecek. 

Buna rağmen merkez bankalarının rezervlerini artırmaları sürpriz olmadı. Yaz aylarında 10 tonluk rezerv artışı ile TCMB de rezervleri artırmaya devam ediyor. Pozitif yönde altın ons fiyatında beklentimiz devam ediyor. Altın fiyatları son 6 aydır baskılanıyor, manipüle ediliyor, bununla birlikte ons fiyatındaki geri çekilme de altın tepside yatırımcısının önünde duruyor. Dolar geçti elime, gümüş düşük, ons altın düşük diyorum mesela.

"FİYATLAR MÜŞTERİNİN BANKADAN YA DA KUYUMCUDAN ALDIĞINDAN FARKLI"

Ons fiyatı çok ucuz, gram altın TL fiyatında 1000-1005 lira aralığında dalgalanan bir fiyatlama var. Geçen aylardaki senaryolar geçerliliğini koruyor. Ekranlardaki fiyatlar, müşterinin bankadan ya da kuyumcudan aldığından farklı. 

Bazı kesimde arkadaşlar var ki, ekranda, televizyonda görmüş oldukları 980'li rakamlara inanıyorlar ya da inanmak istiyorlar. 980'li bir rakam yok. Gram altın TL fiyatı 1000 liranın altında değil. Bozdurma ile karşı karşıya kalırsanız 1000 lira altında gram altın yok. Bozduran hata yapar 1000 lira altında. Alım yapanlar da 1005 altından gram altın alamaz, böyle bir rakam yok."

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com'da döviz, emtia, borsa, kripto paralar hakkında yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com sadece bilgilendirme yapar.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç