İslam Memiş Haftalık Piyasa Analizini Paylaştı! Altın, Dolar, Borsa, Gümüş
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İslam Memiş Haftalık Piyasa Analizini Paylaştı! Altın, Dolar, Borsa, Gümüş

Her hafta pazartesi günü piyasaları değerlendiren İslam Memiş, güncel altın, dolar, borsa ve gümüş analizini paylaştı! İşte haberin detayları...

Altın 22 Nisan 2024 0
İslam Memiş Haftalık Piyasa Analizini Paylaştı! Altın, Dolar, Borsa, Gümüş

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bugün TV 100'deki köşesinde Erdoğan'ın Irak gezisi ışığında altın, dolar ve euronun bu haftaki seyrini değerlendirdi.  Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş'in tahminleri şöyle: 

"Küresel piyasalarda takip edeceğimiz önemli bir veri yok.

Ancak yurt içi piyasaları etkileyecek iki önemli gelişme olacak.

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’tan vereceği mesajlar
2- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haneye’yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde kabul etti. 2,5 saat süren görüşmede Gazze’de ateşkes ve insani yardım konularının ele alındığı açıklandı.

Erdoğan, 12 yılın ardından ilk kez Irak’a gidiyor. Pazartesi günü planlanan ziyaret önemli gelişmelere gebe. Gazze, İran-İsrail gerilimi konuları masada olacak.

14 Mart’ta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu Bağdat’ta önemli görüşmelerde bulunmuşlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ön görüşmelerini tamamladığını, asıl mesajını Irak’tan vereceğini düşünüyorum.

Vereceği mesaj oldukça önemli ve kritik olabilir. Verilecek mesajların ABD’de nasıl karşılanacağı merak konusu. Hoşlanmayacakları bir açıklama olacağını şimdiden duyar gibiyim.

Türkiye’nin dış politikadaki bu adımı dünyada çok konuşulacak bir adım olabilir. Bu gelişme sadece dış politikada değil, yabancı yatırımcılar tarafından da takip edilir.

Türkiye’nin vereceği her mesaj veya adım yurt içi piyasaları mutlaka olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir.

22-26 Nisan haftası takip edilmesi gereken en önemli gelişme bana göre bu olacaktır. Küresel piyasaları etkileyecek bir çok veri ve açıklamalar olacaktır ancak borsa ve döviz yatırımcısı bence Irak’tan gelecek açıklamalara odaklanmalı!

TCMB’den piyasalar faiz artırımı beklemiyor. Sürprizleri seven bir merkez bankamız olduğundan faiz artırımı da yapabilir. TCMB’nin faiz kararları bildiğiniz gibi tahmin edilemiyor.

Bu hafta piyasalarda karışık bir seyir bekliyorum. Bu hafta için takip edeceğim bant aralıkları şöyle:

Bist100 endeksi;

9.693 puan seviyesinden kapanış yapmıştı. Bu hafta 9 bin 400-9 bin 800 puan aralığını takip edeceğim. Jeopolitik gerginlikler satışlara, TCMB’nin faizleri değiştirmemesi alımlara neden olur.

Borsa düşmeye devam edecek mi? Borsa ne zaman yükselir? İşte o sorular ve  tahminler… - Serbestiyet

Döviz kurları;

Genel trend yukarı yönlü olduğundan geri çekilmelerin ya da yatay seyrin kalıcı olmayacağını düşünüyorum.

Euro/dolar'da kısa pozisyonlar 2 yılın zirvesinde - Bloomberg HT

Altın ve gümüş fiyatları;

Kâr satışlarını beklemeye devam ediyorum. Orta ve uzun vadede yeni rekor denemeleri, kısa vadede kâr satışları kaçınılmaz olur. 1 hafta daha sabırlı olmak gerek.

Çünkü Fed’in faiz kararından sonra geri çekilmeler için bahane bulunmuş olur. Bu hafta alım yönlü kararım olmaz, biraz daha yükselse de beklemeyi tercih ederim.

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. ABD'den gelen olumlu  verilerin ardından ons altın uzun süredir görmediği seviyelere geriledi.  Ons altın 1893 dolara kadar düşüş gösterdi.

Bu hafta tüm enstrümanlar kararsız ve tedirgin olmayı sürdürebilir. İran-İsrail gerilimi piyasalarda her hangi bir yön kırılımına neden olmuyor.

Hiç bir enstrüman düşüş ya da yükseliş yönlü bir trend de değil. Kararsızlık, manipülasyon ve gerginlik var. Öyle istiyorlardı, istedikleri gibi oldu

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç