İslam Memiş Gram Altın İçin Ağustos Ayını İşaret Etti! O Rakamı Unutun...

İslam Memiş Gram Altın İçin Ağustos Ayını İşaret Etti! O Rakamı Unutun...

Ünlü ekonomist İslam Memiş'ten gram altın için '15 Ağustos' uyarısı geldi.

Altın 3 Ağu 2022 16:59 0
İslam Memiş Gram Altın İçin Ağustos Ayını İşaret Etti! O Rakamı Unutun...

Ünlü ekonomist İslam Memiş'ten gram altın için '15 Ağustos' uyarısı geldi.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ağustos ayına dair, gram altın, dolar, euro ve diğer gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Değerlendirmelerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, şunları söyledi: Bu hafta hem küresel piyasalarda hem yurt içi piyasalarda bizi neler bekliyor, yeni bir savaş riski var mı, jeopolitik riskler bizi nasıl etkileyebilir, altın, gümüş, dövizde yukarı yönlü hareket sürer mi, bunların yanıtını vermeye çalışacağım.

Dolar/TL kurunda 18 seviyesinin üzeri görüldü. Yurt içi piyasalarda tansiyon yüksek ama uluslararası piyasalarda dolar değer kaybediyor. Dünyada doların değer kaybetme süreci sürerken bizim içeride yine dolar/TL'nin güçlü duruşunu koruduğunu görüyoruz. Dolar endeksinin 105'e gerilemesine rağmen kurun 17.90-18 lira aralığında olması sıkıntı. Ben dolar tarafına çok da sıcak bakmıyor. Yatırımcısının da dikkat etmesi gerekiyor.

Euro/TL 18.42 seviyesinde. 18.44'e kadar yükseldi. İçeride dolar kuru yüksek olduğu için euro/TL'ye destek veren bir fiyatlama vardı. Euro/dolar paritesindeki pozitif görünüm devam ediyor. 1.054'e kadar da yükselişin devam edeceğini tahmin ediyorum. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 4'lük değer kaybında. 100 doların altına sarkan petrol var burada pompa tarafına indirimi takip ediyoruz. İçeride dolar kuru yüksek olduğu için belki yansıtmazlar indirim olarak. Ancak ben 100 dolar seviyesi altı rakamların kalıcı olacağını da düşünmüyorum.

GRAM ALTIN İÇİN '15 AĞUSTOS' UYARISI

Şu anda içeride gram altın/TL 1020-1025 lira aralığında. 1020 lira güçlü direnç seviyesi. 950-1050 aralığına yerleşmiş gram altın var. Ağustos içinde 1000 lira altına sarkmalar da orta ve uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldürmeyi devam edecek...

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞ HENÜZ BAŞLAMADI

Ağustosun ortasından sonra, 15 Ağustos'tan sonra 1000 lira altında gram altın alamayacaksınız uyarım olacak. 1000 altını görürseniz elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Yıl sonuna kadar 1450 lira rakamlarını beklemeye devam ediyoruz. Gram altın/TL'de asıl yükseliş daha başlamadı.

24 dolar yukarı yönlü kırıldıktan sonra ons gümüşte 27 dolar seviyesini takip etmeye devam edeceğim. Gümüş ucuz, dünyada en ucuz emtialardan. Elinde dolar bulunan yatırımcısı, gümüş almayı düşünüyorsa, TL olan gümüş almayı düşünüyorsa 12 lira seviyesinde gram gümüş. Gümüşün gram fiyatı ucuz kalmaya devam ediyor. 20 lira seviyesiyle alakalı öngörümü beklediğimi tekrar hatırlatmak isterim. Bu seviyenin üzeri kırıldıktan sonra yukarıda 27 bin dolar seviyesi var. Diğer yabancı para birimlerinin getirileri destek bulmaya devam ediyor. Rakamsal değerler bu şekilde. Döviz olarak, altın olarak borçlanmıyoruz, dikkat ediyoruz. Temmuz, ağustos tatil ayı, ben sizi eylül ayına hazırlıyorum. Varlıklarımızı kesinlikle satmıyoruz, sahip çıkıp eylül ayını bekliyoruz. Eylül ayında resesyon risklerini, gıda krizini göreceğiz. Oldukça yoğun geçecek.

Uyarı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç