İslam Memiş Açıkladı! Altın Rekor Üstüne Rekor Kıracak!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İslam Memiş Açıkladı! Altın Rekor Üstüne Rekor Kıracak!

Altınla ilgili yaptığı analiz ve tahminleriyle meşhur olan İslam Memiş, altının fırlayacağı tarihi açıkladı! İşte haberin detayları...

Altın 17 Ağu 2023 12:49 0
İslam Memiş Açıkladı! Altın Rekor Üstüne Rekor Kıracak!

Altın borcu olanlar dikkat! Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten korkutan uyarı geldi. Vatandaşlar 'Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? Altın ne zaman alınmalı?' sorularını araştırırken altın kahininden beklenen açıklama geldi. Beklenen iflası önden duyurdu 'Altın rekor üstüne rekor kıracak' dedi ve bombayı patlattı.

İSLAM MEMİŞ BÜYÜK İFLASI DUYURDU: ALTIN REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRACAK!
ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından faiz artırımı yapılacağına yönelik beklentinin yüzde 50 seviyesine yükseldiğine dikkat çeken İslam Memiş, bombayı patlattı. Altın fiyatlarının o tarihte rekor üstüne rekor kıracağını ifade eden Memiş, şunları söyledi:

"Özellikle ons tarafında büyük bir aşağı yönlü kırılma gerçekleştiğini gördük. Yaklaşık 2 haftadır uluslararası piyasalar, altını baskılama yönünde hareket ediyor. Gün içerisinde 1900 doların altında ataklar yaşandı. Burada önemli bir direnç noktası var. Ben şu aşamada 1890 dolarlık direnç seviyesinin yılın en düşük durağı olacağını düşünüyorum. Buranın altına iniş beklemediğim gibi, haftalık raporumda da yayınladığım üzere gelecek hafta itibariyle ons tarafında 1930 ve 1960 dolara kadar beklenmedik derecede hızlı bir yükseliş yaşanacağını tahmin ediyorum. Buralar mutlaka beklenenden önce test edilecektir. 2023 için dip fiyattan alım yapma fırsatı bu haftanın kapanış seansıyla birlikte sona erebilir. O yüzden 48 saat içerisinde pozisyon almak, gelecek aylarda büyük bir getiri sağlayacaktır.

O TARİHTEN ÖNCE ALTIN ALANLAR YAŞADI
Bu haftanın önemli risklerinden biri Çin tarafından gelen ekonomik veriler oldu. Aslında Asya piyasalarından birkaç aydır oldukça karamsar veriler gelmeye devam ediyor. Yine de piyasalar tatil modunda olduğu için bu kötü haberleri pek fazla fiyatlamadı. Ancak ilerleyen günlerde olumsuz veri akışlarının etkisi daha fazla olacaktır.

Çin tarafında emlak şirketlerinin, inşaat şirketlerinin batma arefesinde olduğunu gösteren detaylar var. Burada önemli olan nokta Çin devletinin nasıl bir tutum sergileyecek olduğu. Biliyorsunuz ABD'de yılın ilk çeyreğinde büyük bir bankacılık krizi patlak vermişti ve bu domino etkisi yaratılmadan dizginlendi.

Çin'in olası bir iflaslara göz yumma hamlesi, dünya genelinde yeniden kriz beklentisini yükseltecek ve yatırımcıları 'güvenli liman' olarak bilinen altına yöneltecektir. Altın fiyatları bu nedenle ilerleyen haftalarda beklentilerin de ötesinde bir artış gösterebilir.

"BÜYÜK FIRSATI KAÇIRAN DİZLERİNİ DÖVER"
Dolar endeksi sallanıyor olsa da henüz beklenen düşüşü yaşamadı. Elinde dolar bulunduran yatırımcı için şu anda en mantıklı yol parite üzerinden altın alımı yapmak olacaktır. Ons tarafı 1890-1960 bandını takip ediyor olsa da gram altın/TL fiyatlarında çok başka bir hikaye yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen kota uygulaması ve sınırlandırmaların gelmesiyle birlikte ek mali yükümlülükler arttı ve gram altın/TL fiyatındaki makas aralığının yine en az 50 lirayı koruduğunu gözlemliyoruz. Yani fiziki tarafta altın, gösterge kurdan 50 lira daha fazla. Bu makas bankaların uygulamasında ise 80 liraya kadar yükselebiliyor. Seçim öncesi yaşanan üçlü kur döneminin yeniden geri geldiğini belirtebiliriz."

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç