İŞKUR İşsizlere Yeni İş Kapısı Açıyor! Aylık 8 Bin Lira...

İŞKUR İşsizlere Yeni İş Kapısı Açıyor! Aylık 8 Bin Lira...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı binlerce gence iş kapısı açmak, işverenin nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir istihdam modelini devreye aldı. İşte ayrıntılar...

İŞKUR İlanları 29 Tem 2022 18:34 0
İŞKUR İşsizlere Yeni İş Kapısı Açıyor! Aylık 8 Bin Lira...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı binlerce gence iş kapısı açmak, işverenin nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir istihdam modelini devreye aldı. İşte ayrıntılar...

Program kapsamında eğitim durumuna göre her bir istihdam için 8 bin liraya kadar destek ve işyerleri için birçok kolaylık gösterilecek. Destek için bazı şartlar var. İşte ayrıntılar...

8 BİN LİRAYA KADAR DESTEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 'Üretim Sürecine Katılım Programı'nı devreye aldı. Bu kapsamda eğitim durumuna göre her bir istihdam için aylık '7 bin 603 lira' ile '8 bin 294 lira' destek verilecek. Program tekstil, makine, gıda, mobilya ve kimya sektörlerini kapsamakta. Amaç, imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin nitelikli işgücünün istihdam edilmesine destek vermek.

Devreye alınan yeni modelle birlikte, gençler başta olmak üzere iş arayanların işgücü piyasasında talep edilen becerilere sahip olmasının sağlanması amaçlanmakta.

BELİRLİ KOŞULLAR BULUNUYOR

Sabah'ın haberine göre; imalat sektöründe belirtilen alt sektörlerde, organize sanayi bölgelerindeki özel sektör vasfı ve 50 ile 249 arasında çalışana sahip işyeri olunması, sigortalının işe alındığı aydan önceki son 12 aylık dönemdeki kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması gerekmekte. İşletmelerin vergi, sigorta primi, işsizlik sigortası primi borcunun olmaması koşulu mevcut.

Çalışan sayısı 50 ile 100 arasındaki işyerleri çalışan sayısının en fazla yüzde 10'una kadar, çalışan sayısı 101 ile 249 arasındaki işyerleri ise en fazla 15 katılımcı talebi yapabilecek.

İŞKUR'A KAYITLI İŞSİZ OLANLAR BAŞVURABİLECEK

18-34 yaş grubundakiler, İŞKUR'a kayıtlı işsiz olanlar, işverenin birinci derece kan hısımı veya eşi olmayanlar başvuru yapabilecek. Yabancılar için yabancı kimlik numarasına sahip olunması, kurs ve programlara katılım konusunda yaptırım uygulanmıyor olunması, programa başlama tarihinden önceki son 3 ayda uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmamak gerekmekte.

3 AYLIK PRİM, VERGİ VE ÜCRET DESTEĞİ

12 aylık dönemde işverenin çalışanı olunmaması ve programa başlama tarihi itibarıyla açık öğretim hariç öğrenci olunmaması zorunluluğu mevcut.

Belirtilen şartları taşıyan işyerleri ilk aydan başlamak üzere 3 aylık dönem için prim, vergi ve ücret desteği verilecek.

BAŞVURULAR İŞKUR'DAN

Söz konusu program açıklaması geldi ve önümüzdeki günlerde personel alımı başvurusunun bapşlaması bekleniyor. 81 şehirde bulunan işletmelere yapılacak personel alımında başvurular başladığında finans7.com olarak takipçilerimize aktaracağız. Haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç