İŞKUR: Herkes Kamuda İşe Girmek İstiyor, Fabrikalar İşçi Bulamıyor

İŞKUR: Herkes Kamuda İşe Girmek İstiyor, Fabrikalar İşçi Bulamıyor

İŞKUR Adıyaman İl Müdürü Emin Yücekaya bir son dakika açıklamasında bulundu ve kamu işlerine yapılan yoğun başvurunun işsizliğin çok olduğu algısını oluşturduğunu söyledi.

Finans Magazin 29.3.2022 09:45 0
İŞKUR: Herkes Kamuda İşe Girmek İstiyor, Fabrikalar İşçi Bulamıyor

İŞKUR Genel Müdürü: Fabrikalar işçi bulamıyor.


Türkiye İş Kurumu Adıyaman İl Müdürü Emin Yücekaya bir son dakika açıklamasında bulundu ve Adıyaman'da Sağlık Bakanlığı'nın temizlik personeli alımına yapılan rekor başvuru hakkında değerlendirmede bulundu. 19 kişilik alıma 24 bin 612 kişinin başvuru yaptığını söyleyen Yücekaya, başvurunun temel nedeninin kamu işyerlerine gösterilen ilgi olduğunu söyledi ve ''Sağlık Bakanlığının personel alımı ilanına yapılan iş başvuruları nedeniyle bir süredir Adıyaman'ın işsizliği yoğun biçimde konuşulmaya başlandı. Toplam 54 açık pozisyon içim yapılan başvuru sayısı 24 bin 612'dir. 18-40 yaş arası iş arayanların başvurabildiği programa gösterilen yoğun ilginin temel nedeni, iş arayanların kamu işyerlerine gösterdikleri ilgidir'' ifadelerini kullandı.


BAŞVURU SAYISINI İŞSİZLİK GİBİ GÖSTERİYORLAR


Başvuru sayısının çok olmasının işsizlik olarak değerlendirilmesine tepki gösteren Yücekaya, ''Başvuru sayılarını politik gerekçelerle, yüksek işsizlik diye değerlendirip kamuoyu açıklamaları ile toplumu manipüle etmek gerçeklikten, sağduyudan ve rasyonaliteden uzaktır. Problemi anlamak yarısını çözmüş olmak demektir'' dedi.


FABRİKALAR İŞÇİ BULAMIYOR


Adıyaman'da fabrikaların çalıştıracak işçi bulamadığını söyleyerek sözlerini sürdüren Yücekaya, potansiyele dikkat çekmek istediğini söyleyerek, "Sadece Merinos, yapmaya hazırlandığı yeni yatırımıyla bin istihdam oluşturacak. Adıyaman OSB'de yatırım yapmak için başvuru yapan girişimci sayısı 80. Arsa üretmek için Kuyulu Bölgesinde 430 hektarlık yeni bir OSB için başvuru yapıldı ve süreç devam ediyor. Mermer İhtisas OSB'nin tamamlanması için süreç işliyor. Gölbaşı, Besni OSB'lerde devasa yeni yatırımlar yapılıyor. Kahta OSB'deki tekstil firmaları işçi bulamıyor. 34 bin rakamı bu potansiyel için yüksek bir rakam değil. Sadece 2021 yılında 223 firma yatırım teşvik belgesi aldı. Eğer hastaneye alınacak 19 temizlik işçisi alımı için 17 bin kişi başvurdu, 'öyleyse kim bilir kaç yüz bin işsizimiz var' diye düşünüyorsanız problemi anlamamışsınız. Dolayısıyla çözemezsiniz de'' dedi.


Yorumlar (0)

Seç