İş Bankası Aran: Kim Ne Derse Desin Finansmana Erişimde Büyük Sorun Var

İş Bankası Aran: Kim Ne Derse Desin Finansmana Erişimde Büyük Sorun Var

Son dakika haberi: İş Bankası Genel Müdürü yaptığı son açıklamada finansmana erişim sorununa değindi.

Bankalar 28 Kasım 2022 08:26 0
İş Bankası Aran: Kim Ne Derse Desin Finansmana Erişimde Büyük Sorun Var

İş Bankası Genel Müdürü'nden finansmana erişim açıklaması: Merkez'in TL mevduatın yüde 50'nin altında kalması sonrası bankalara getirdiği ek yükümlülükler hakkında açıklama geldi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, söz konusu karar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yüzde 50’yi tutturma gibi bir hedefim yok, olmayacak, öyle bir hedef arkadaşlara vermedim. Bunun ekonomi için ülke için yararlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bunun herhangi bir faydası olduğuna inansam zaten gönülden destek olurum. Bu zorlamayla bir yere vardırılacak bir konu değil. Müşteri tercihlerine saygı çerçevesinde biz işimizi teknik olarak yapıyoruz. Onun sonuçları neyse de ona katlanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Finansmana erişim konusunda açıklamaların aksin ciddi sıkıntı olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Aran, “Bir konu çok konuşulduğunda onun değerini düşürüyorsunuz. Bu sorunlar hayatımızda var. Türk insanın en büyük özelliği bu tür belirsizliklere hızlı adapte oldukları için varlar. Kurumlar bu kadar yıldır bu kadar çabuk uyum sağladıkları için varlar” dedi.

İzmir'de basın mensupları ile bir araya gelen Aran, piyasalardaki sıkışıklık hakkında, "Piyasanın bu kadar sıkışmasının nedeni hem belirsizlik hem regülasyonlar. Serbest piyasanın o dinamiklerinden uzaklaşmaya başladığınızda aşırı regülasyon kaçınılmaz hale geliyor. Aslında bunun doğru yolu piyasanın kendi dengelenme mekanizmaları" dedi.

Aran sözlerinin devamında, piyasalarda dengenin sağlanması gerektiğinin altını çizerek, "Yıllardır alışık olduğu, bildiği ve ekonomideki yanlışlıkları düzelten doğal dengeleme mekanizmaları var. Bu doğal dengeleme mekanizmaları doğal ortamında işler. Bunu bozduğunuz zaman o mekanizmalar devreye girmediğinde sizin her seferinde regülasyonla müdahale ile o dengeyi sağlamanız lazım" ifadelerini kullandı.

Aran sözlerini şu şekilde sona erdirdi: "Şimdi bir şeyin doğal olanıyla insan eli ile yapılanı arasındaki efor tartışılmaz. O efor için enerji harcıyoruz. Bu da çok da bir şey kazandırmıyor. Gücümüzü çok daha etkili ve verimli kullanabiliriz." finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç