İnternette Bir Köy 260 Bin Avro'ya Satışa Çıkarıldı

İnternette Bir Köy 260 Bin Avro'ya Satışa Çıkarıldı

İspanya'nın kuzeybatısındaki Zamora kenti yakınlarında 44 evi, kilisesi, okulu, oteli, barı ve hatta eski jandarma kışlası bulunan Salto köyü 260 bin avroya satılmak isteniyor.

Dünya 8 Kasım 2022 00:00 0
İnternette Bir Köy 260 Bin Avro'ya Satışa Çıkarıldı

Şehirlere göçün artması ile birlikte boşalan bir köy internetten satışa çıkarıldı. 

İspanya'da son yıllarda giderek artan boşalan köyler sorunu ilginç bir olayın yaşanmasına neden oldu. İspanya'nın kuzeybatısındaki Zamora kenti yakınlarında 44 evi, kilisesi, okulu, oteli, barı ve hatta eski jandarma kışlası bulunan Salto köyü 260 bin avroya satılmak isteniyor.

İnternet üzerinden emlak hizmeti veren "İdealista" adlı site, Portekiz sınırı yakınlarındaki Zamora kentine bağlı Salto köyünün satışa çıkarıldığını duyurdu.

Satışa çıkarılan köyde 44 ev ile kilise, okul, otel, bar, eski bir havuz, spor kompleksi hatta eski bir jandarma kışlası bulunduğu da bildirildi.

Köydeki mülk sahiplerinin temsilciliğini yapan emlak şirketinden bir yetkili, 260 bin avroya 5 gündür satışta olan köyün ilanına şimdiye kadar 200 kişinin baktığını, çok sayıda telefon aldıklarını, 2 İspanyol, 1 Portekiz ve 1 İngiliz'in alım için ilgilendiğini söyledi. 

Eski bir hidroelektrik santralinden dolayı 1950'li yıllarda inşa edilen köye yakın doğal bir parkın olduğu, 1989'da santralin kapanmasının ardından nüfusun yavaş yavaş azaldığı bildirildi. Santralin 2000'li yılların başında turizm kompleksi kurulması amacıyla bir yatırımcıya satıldığı ancak projenin hiçbir zaman hayata geçirilmediği bilgisi paylaşıldı.

Köyü almak isteyen girişimcilerin gerekli yatırımları yaparak köyü kırsal turizme açabileceği bilgisi de paylaşıldı.

Yorumlar (0)

Seç