İngiltere'nin Yeni Başbakanı Rishi Sunak Oldu! Rishi Sunak Kimdir, Kaç Yaşında?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İngiltere'nin Yeni Başbakanı Rishi Sunak Oldu! Rishi Sunak Kimdir, Kaç Yaşında?

Liz Truss'tan boşalan Başbakanlık koltuğuna ülkenin eski Maliye Bakanı Rishi Sunak geldi.

Dünya 24 Ekim 2022 16:12 0
İngiltere'nin Yeni Başbakanı Rishi Sunak Oldu! Rishi Sunak Kimdir, Kaç Yaşında?

Son dakika gelişmesi... İngiltere'nin yeni başbakanı belli oldu. Liz Truss'tan boşalan Başbakanlık koltuğuna ülkenin eski Maliye Bakanı Rishi Sunak geldi.

Başbakanlık görevinden istifa eden Liz Truss’ın yerine gelen isim eski Maliye Bakanı Rishi Sunak oldu. 

İngiliz basını, Başbakanlık yarışından çekilen Boris Johnson’un kararını açıklamasının ardından Sunak’ın koltuğa oldukça yakın olduğunu yazmıştı. Parlamentoda Johnson’ı destekleyenlerin büyük kısmının eski Maliye Bakanı lehine oy kullandığı belirtildi. Diğer aday Penny Mordaunt ‘un çekilmesi ile Sunak resmen Başbakan oldu.

Sunak bugün yapılan açıklamanın ardından İngiltere’de iki aydan kısa bir süre içinde göreve gelen üçüncü başbakan oldu.

Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi'nde eğitim alan ve Goldman Sachs'ta analist olarak çalışan Sunak, Hint milyarder N. R. Narayana Murthy'nin kızı Akshata Murthy ile evli.

RİSHİ SUNAK KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

12 Mayıs 1980 yılında doğan İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak Şubat 2020'den beri Birleşik Krallık'ın Hazine Şansölyesi olarak görev yapıyor.  Muhafazakar Parti üyesi  Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Hazine Bakanlığı'nda baş sekreterlik yaptı.. 2015 genel seçimlerinden beri parlamentoda Richmond  milletvekili olarak görev yapıyor. 

Sunak, 2001 ile 2004 yılları arasında Goldman Sachs'ta çalıştı.Sunak, 13 Şubat 2020 – 5 Temmuz 2022 tarihleri arasında ise Hazine Bakanı olarak görev aldı.

Temmuz ayında İngiltere Maliye Bakanı Sunak, Başbakan Boris Johnson'ı eleştirerek istifa ettiği duyurdu. Sunak, "Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir şekilde yürütülmesini bekliyor. Bu standartların uğrunda savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum" demişti.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç