İngiltere'de Yeni Varyant Alarmı! İki Yeni Covid-19 Varyantı Tespit Edildi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İngiltere'de Yeni Varyant Alarmı! İki Yeni Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, ülkede Covid-19'un iki yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık 29 Ekim 2022 08:33 1
İngiltere'de Yeni Varyant Alarmı! İki Yeni Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tam bitti derken yeni bir gelişme yaşandı. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, ülkede Covid-19'un iki yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı. Omicron varyantının alt versiyonu olan söz konusu türlerine BQ.1 ve XBB isimleri verildiği belirtildi.

İngiltere, Covid-19'un iki yeni varyantının tespit edildiğini duyurdu. Sağlık Güvenliği Ajansından (UKHSA) yapılan açıklamada, İngiltere'de Omicron varyantının çok sayıda alt versiyonunun dolaştığı bildirildi.

TEHLİKENİN ADI: BQ.1 VE XBB

Yapılan açıklamaya göre, ileride yapılacak çalışmalar için Kovid-19 virüsünün Omicron varyantının alt versiyonu olan söz konusu türlerine BQ.1 ve XBB isimleri verildiği belirtildi.

BQ.1 ve XBB isimli alt versiyonun bağışıklıktan kaçma potansiyelinin çok yüksek olduğu ancak varyantların endişe verici tür olarak tanımlanmadığı bilgisi paylaşıldı.

UKHSA'da yetkili Dr. Meera Chand, "SARS-CoV-2'nin yeni varyantlarının ortaya çıktığını görmek beklenmedik bir şey değil. BQ.1 ve XBB varyantları endişe verici tür olarak tanımlanmadı. UKHSA her zaman olduğu gibi durumu yakından takip ediyor." ifadelerini kullandı.

Varyantlara karşı en iyi savunmanın Kovid-19'a karşı geliştirilen aşılar olduğunu vurgulayan Chand, herkesi tüm aşılarını olmaya çağırdı.

Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), 21 Ekim'de, Avrupa'da kasım ortasından aralık başına kadar BQ.1 alt versiyonunun baskın tür olacağını bildirmişti.

Merkezden yapılan açıklamada, BQ.1 varyantının en çok dolaşımda olduğu ülkelerin yüzde 19 ile Fransa, yüzde 9 ile Belçika, yüzde 7 ile İrlanda, yüzde 6 ile Hollanda ve yüzde 5 ile İtalya olduğu ifade edilmişti.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Çıksın bakalım insanlığı öldürmek için elinizden geleni yapın, biz yüce Allaha sığındık.