İngiltere'de Neler Oluyor? İngiltere Başbakanı Liz Truss İstifa Etti
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İngiltere'de Neler Oluyor? İngiltere Başbakanı Liz Truss İstifa Etti

Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanının istifa ettiği İngiltere'de şimdi de Başbakan Liz Truss, yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Dünya 20 Ekim 2022 16:13 0
İngiltere'de Neler Oluyor? İngiltere Başbakanı Liz Truss İstifa Etti

Son dakika gelişmesi.... Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanının istifa ettiği İngiltere'de şimdi de Başbakan Liz Truss, yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Görevinin ikinci ayında istifa ettiğini açıklayan Truss, İngiltere tarihinde en kısa süre başbakan olarak görev yapan isim oldu.

6 Eylül’de koltuğu Boris Johnson’dan alan Liz Truss bugün öğle saatlerinde Downing Street'teki Başbakanlık Konutu önünde bir konuşma yaptı. Truss, konuşmasında geçen ayki mini bütçenin ardından İngiltere’yi saran ekonomik kaosa atıfta bulundu. Muhafazakar Parti’yi bölen ekonomi programı nedeniyle başbakanlıktan istifa ettiğini söyledi.

Bu açıklama ile, Truss’ın başbakanlık görevi 45 günde sona ermiş oldu.

Truss, yaptığı açıklamada, “Halefim seçilene kadar görevimde kalacağım” dedi, istifasını Kral 3. Charles’a sunduğunu belirtti.

YENİ BAŞBAKAN İKİ HAFTA İÇİNDE SEÇİLECEK

İngiltere’nin yeni Başbakanı’nın iki hafta içerisinde partide yapılacak oylama sonucu belirleneceği açıklandı.

İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın aninden gelen istifasıyla büyük bir darbe daha alan İngiltere Başbakanı Liz Truss, dün Avam Kamarası’nda yapılan bir oylamada Muhafazakar Parti içindeki kaosun kameralara yansımasıyla iyice güven kaybetmişti. İngiliz basını ve otoriteler istifasına kesin gözüyle bakıyordu. 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç