İnfaz Düzenlemesine İlişkin Yeni Bilgi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İnfaz Düzenlemesine İlişkin Yeni Bilgi!

Son dakika haberi: İnfaz düzenlemesine ilişkin son dakika açıklaması geldi. Düzenleme için yeni kurul oluşturuldu.

Haberler 11 Ekim 2022 14:33 6
İnfaz Düzenlemesine İlişkin Yeni Bilgi!

İnfaz yasasında son dakika gelişmesi.

Yeni yargı paketine eklenen infaz düzenlemesi hakkında son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada yeni bir komisyon kurulduğuna yer verildi. Edinilen bilgilere göre adına Bilim Komisyonu denilen yeni bir komisyon oluştu ve hukukçu isimlerden oluaşn söz konusu komisyonun infaz düzenlemesi üzerinde çalışma yapacağı öğrenildi.

Cezasızlık algısının ortadan kalkması için hazırlanacak yeni düzenlemede artık az ceza alanların da cezaevine girmesinin önü açılacak. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatı ile Mevzuat Genel Müdürlüğü bünyesindeki bürokratlar ile Bilim komisyonu üyeleri, cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için TCK, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu incelenecek. İnceleme kapsamında diğer ülkelerdeki uygulamalar da masaya alınacak ve buna göre yeni bir düzenleme ele alınacak.

BEKİR BOZDAĞ'DAN DÜZENLEME DETAYLARI AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geçen gün düzenleme ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"İnfaz sisteminizde cezasızlık algısını ortadan kaldırmak maksadıyla cezası az olan suçlarda yeni bir infaz uygulamasını gündeme getirmeyi ve Türkiye’ye kazandırmayı düşünüyoruz. Biz de neredeyse düşük cezalarda infaz yok ama bu yeni düzenleme henüz şeyleri net netleşmedi. Çalışmalarımız sürüyor. Yeni düzenlemede dünya örneklerine de bakıyoruz cezası az olanların belki bir kısmında deliksiz infaz tam infaz, bir kısmında ona göre yani infaz sistemimizi cezasızlık algısını hem ortadan kaldıracak hem de daha nitelikli suçların işlenmesini önleyecek şekilde bir yeniden dizayn etme ihtiyacı da çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle kadına karşı şiddet ve birçok başka suçların işlenmesine baktığımızda vaktinde tedbir alınmış olsa, hukuk müesseseleri buna izin vermiş olsa belki daha büyüklerinin işlenmesi engel olunabilir mi diye de sormadan edemiyoruz. Bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmak için değişik suç tiplerinde ceza miktarlarına bakmak suretiyle bir kısmında tam infaz, bir kısmında belli bir süre infaz ama yargılama sistemini de değiştirerek böyle uzun uzun yargılamalar değil seri ve kısa sürede bitecek bir biçimde oraya da yeni bir usulü de ortaya koyma konusunda kararlıyız. Amacımız sistemimizi ıslah etmek, daha iyi hale getirmek, vatandaşımızın adalet beklentisine olumlu cevap vermek, cezasızlık algısını ortadan kaldırmak, infaz sistemimizin sadece cezaları infaz eden bir sistem olmasından çıkıp infazın yanında ıslah eden rehabilite eden topluma kazandıran yeni bir sisteme dönüştürme konusunda kararlıyız. İnşallah bu konularla ilgili hazırlıklara başladık. Seçimden önce yetişirse önce ama yoksa seçimden sonra hükümet olarak atacağımız ilk adımlardan bir tanesi bu müesseselere dönük yeni adımlar olacaktır. Bazıları biz getirdik efendim şöyle böyle diyenler var. Ben buradan söylüyorum yanlışsa biz getirsek düzelteceğiz kardeşim. İşte buna hocalar, akademisyene vallahi kim ne dese desin. Ben yargıya bakacağım. Yanlış mı? Yanlış. Değiştireceğim. Halka Bakacağız. Yanlış mı yanlış değiştireceğiz? Sonuçlara bakacağız. Bizim milletimizin beklediği sonuçlar mı? Değil mi? Değiştireceğiz. Onlar da makale yazsınlar. Biz işimizi yapacağız.

Çünkü bu iş pratikte, pratiği yapanların bu işi muhatabı olan vatandaşlarımızın ve diğer pek çok kesimi doğrudan ilgilendiriyor. Bizim bunların hepsinin sözüne kulak kabartmamız ve oradan gelenlere doğru mu, eğri mi diye hem bilimin terazisinde hem Türkiye'nin tecrübesinin terazisinde hem mukayeseli hukukun terazisinde tartıp dosdoğru olduğuna inandıklarımızı Meclis’e yasalaşmak üzere Milletvekillerimize ileteceğiz ve meclisimizin kararıyla da inşallah yeni dönem de bu alanlarda yeni adımlar atacağız. Emin olun bu atacağımız yeni adımlar adalete güven, yargıya güven ve yargı hizmetlerinden memnuniyeti arttırıcı vatandaşlarımızın, hakim ve savcılarımızı güvenini de üst düzeye çıkaracak önemli adımlar olacaktır."

SÜREÇ

Yeni infaz düzenlemesinde çalışmalar yeni başladı. Çalışmaların önümüzdeki haftalarda sona ermesi ve bütçe görüşmelerinden sonra TBMM'ye sunulması bekleniyor. TBMM'de görüşülmesi sonrası yasa yürülüğe girecek.

AF VAR MI?

Söz konusu düzenlemede bir af olmayacağı, infaz düzenlemesi olacağı aktarıldı. Süreçten, af açıklaması geldiğinde haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

FİNANS7.COM

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 14 Ay Önce
af gelsin af gelmesse oy yok
Ziyaretçi 14 Ay Önce
af gelsin af gelmesse oy yok
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Yalan bunlar hep lafta kalır yirmi senedir hep aynı hikaye adam gibi delikanlı gibi idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin aslanlar gibi cezaevinde kurt 🐺 besliyorlar daha fazla kuzuyu bogsun diye çin İran tarzı bir adalet sistemi gelsin yani idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin neymiş birgün cezaevinde yatacakmis cezaevinde otel gibi yatıp kalkıp çıkıyorlar yine her haltı yiyorlar idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin neymiş efendim genel afmis af çıkarsa milyonlarca mazlumun canı yanacak Rahşan affı bunun en güzel örneği af maf yok idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin Türkiye Türk halkı idam cezası istiyor idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin Türkiye Türk halkı idam cezası istiyor idam cezası getirin
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Yalan bunlar hep lafta kalır yirmi senedir hep aynı hikaye adam gibi delikanlı gibi idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin aslanlar gibi cezaevinde kurt 🐺 besliyorlar daha fazla kuzuyu bogsun diye çin İran tarzı bir adalet sistemi gelsin yani idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin neymiş birgün cezaevinde yatacakmis cezaevinde otel gibi yatıp kalkıp çıkıyorlar yine her haltı yiyorlar idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin neymiş efendim genel afmis af çıkarsa milyonlarca mazlumun canı yanacak Rahşan affı bunun en güzel örneği af maf yok idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin Türkiye Türk halkı idam cezası istiyor idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin Türkiye Türk halkı idam cezası istiyor idam cezası getirin suçu bitirmek istiyorsan suçluyu bitireceksin
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Benim eşim kasten adam öldürmekten düz müebbet aldı 2009 'dan beri yatıyor acaba bu yasa ona vururmu