İlkokul ortaokul ve liseler... Yusuf Tekin, yeni müfredatın ne zaman yürürlüğe gireceğini açıkladı

İlkokul ortaokul ve liseler... Yusuf Tekin, yeni müfredatın ne zaman yürürlüğe gireceğini açıkladı

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada okullarda yeni müfredatın ne zaman yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Eğitim 5 Kasım 2023 5
İlkokul ortaokul ve liseler... Yusuf Tekin, yeni müfredatın ne zaman yürürlüğe gireceğini açıkladı

İlkokul, ortaokul ve liselerde yeni müfredatın hayata geçeceği tarih açıklandı.

Millli Eğitim Bakanı geçen gün katıldığı bir programda yaptığı açıklamada müfredatın değişeceğini söyledi. Müfredat değişikliğinin tüm kademelerde geçerli olacağını söyleyen Bakan Tekin, bugün yaptığı açıklamada yeni müfredatın ne zamandan itibaren geçerli olacağını da paylaştı.

OKUL YÖNETİCİLERİNE TAYİNDE YENİ AYRICALIK

"Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında İstanbul'da düzenlenen programa katılan Bakan Tekin, burada yaptığı açıklamada yeni düzenlemelere değindi. Öğretmenlerle yaptıkları istişareler ve sahadan gelen talepler sonrası yeni uygulamaların hayata geçeceğini söyledi.

Okul yöneticilerinin iller arası atamalarda öğretmen olarak tayinini aldığını söyleyen Bakan, istemeleri halinde bundan sonra gittikleri illerde kendilerinin okul yöneticisi olacağını, bu imkanın okul yöneticilerine tayin sürecinde verileceğini söyledi.

KOMİSYONLAR KURULDU: ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Göreve glediklerindne bu yana birçok alanda düzenleme yaptıklarını söyleyen Bakan, müfredatta dünyada ve Türkiye'de bilimsel ile teknolojik alanda yaşanan hızlı gelişmelerin, çağın gerektirdiği temel bilgi beceri ve değerlere sahip kişilerin yetiştirilmesi için müfredatın güncellenmesini,n artık bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü

gibi birimlerin müfredat üzerinde çalışmalara başladığını söyleyen Bakan, çalışmalar tamamlandığında, Aralık civarında açıklayacaklarını söyledi.

YENİ MÜFREDATIN NE ZAMAN GELECEĞİ AÇIKLANDI

Bakan Tekin açıklamasında müfredatın ne zaman geleceği konusuna da değindi. Okul öncesinden lise son sınıfa kadar tüm eğitim kademelerinde hazırlık başlattıklarını, 2024 2025 eğitim öğretim yılında yeni sistemin hayata geçeceğini söyleyen Bakan, ilk olarak aşağıda yazan sınıfların yeni müfredata geçeceğini söyledi:

okul öncesi
ilkokul birinci
ortaokul beşinci
lise dokuzuncu sınıflar.

OKULLARDA NELER DEĞİŞECEK?

Değişikliğin en büyük nedeni yoğunluk. Bakan Tekin açıklamasında derslerdeki yoğunluğu azaltıp sadeleştireceklerini söyledi. Çok geniş paydaşlarla bu konuda görüşmeler yaptıklarını söyleyen Bakan , "Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız, derslerin tamamında sadeleşme olacak" ifadelerini kullandı.

Sizce neler değişmeli? Eğitim sistemi değişmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazarak kadın erkek diğer takipçilerimizle bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 30 Gün Önce
Merhabalar Benim oğlum da 6 sınıfta derslerin ağırlığından şikayet ediyor şimdiye kadar takdir ve teşekkür alıyordu
Ziyaretçi 32 Gün Önce
100 sene geriye dönmelii
Ziyaretçi 32 Gün Önce
Dini eğitime ağırlıklı olmalı. her birey; KUR'AN-I KETİM'İ okurken herşeyi anlamalı. Böylelikle KUR'AN bize ne demişse anlamalı ve uygulamalı. Sonuç olarak; İSLÂM kelimesi sadece kimlikte değil kalpte olmalı.
Ziyaretçi 32 Gün Önce
Mesemleri meslek liselerinden kaldırmanız gerekiyor çok acil....
Ziyaretçi 32 Gün Önce
1ci sınıf çok kötü çocuklar mahvoldu derler çok ve hızlı çocuklar okula gitmek istemiyo veliler zor durumda
;