İlk evini alacaklara 20 yıl vade ile konut alma fırsatı: Devlet desteği açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İlk evini alacaklara 20 yıl vade ile konut alma fırsatı: Devlet desteği açıklandı

Son dakika haberi: İlk defa ev alacaklara konut için yeni bir sistem açıklandı. İşte 20 yıl vade ile konut alma fırsatı.

Emlak 14 Ara 2023 27
İlk evini alacaklara 20 yıl vade ile konut alma fırsatı: Devlet desteği açıklandı

İlk defa ev alacaklara 20 yıl vade ile konut bu şekilde verilecek.

SPK yeni açıklama yaptı. Dünya Gazetesi'nden Prof. Dr. Ali Hepşen kaleme aldığı yazısında kount almak isteyenlere 240 ay vade şeklinde nasıl konut alacaklarına dair yeni programı duyurdu.

Konut sahipliğini artırmak için harekete geçen hükümetin yeni bir konut paketi üzerinde çalıştığı ve adına Konut Edindirme Sistemi (KES) dendiği bildirildi. Konut Edindirme Sistemi olarak adlandırılan sistem, özünde bireysel emeklilik sistemi gibi olacak.

KONUT FİYATLARI FIRLADI: DAR GELİRLİ EV ALAMIYOR

Konut fiyatlarının özellikle son 5 sene içinde ciddi şekilde artması, 300 bin liralık küçücük evlerin şimdi 2-3 milyon lira etmesi ile vatandaşlar ev alamıyor. Hatta ev alamama bir yana konut kiralamada da son dönemlerde ciddi sorun yaşanıyordu.

KISITLAMA GELDİ: FİYAT ARTIŞLARI DURDU

Ekonomi yönetiminin değişmesi ile birlikte kredilere ciddi bir kısıtlama geldi ve konut satışları oldukça azaldı. Özellikle son düzenleme ile ikinci üçüncü konut alımına kredinin çok az verilmesi ile ev satışları daha da azaldı ve konut fiyatları ile kiralardaki fiyat artışları durdu.

YENİ SİSTEM İLE 20 YILDA EV SAHİBİ OLABİLECEKSİNİZ: PEKİ NASIL OLACAK?

Konutta yeni sistem ile vatandaşlar 20 yılda ya da 15 yılda ev sahibi olabilecek. Ev 5. yıldan ya da 10. yıldan itibaren alınacak ve kalan para ise bankaya yatırılacak. Peki bu sistem nasıl olacak?

Yeni Konut Edindirme Sistemi, bireysel emeklilik sistemi gibi olacak. Bu sisteme giren vatandaşlar, aylık belirledikleri miktarda buraya para yatıracak ve buraya yatırdıkları para birikecek. Hem para birikecek hem de BES'te olduğu gibi devlet desteği olacak.

BES'lerde yatırdığınız para döviz ya da altına endeksli olabiliyor. Bu sistemde ise yatırdığınız para inşaat malzemeleri ile konut fiyatlarına endeksli olacak.

Örnek vermek gerekirse 5 sene boyunca yatırdığınız para 200 bin liraysa, buna yüzde 30 civarında devlet katkısı olur ve paranız 260 bin lira olur. Konut fiyatlarına endeksli şekilde aladığınız bu paranın üzerine 10 yıl vade ile uygun faizli konut kredisi verilecek ve evinizi 5. seneden sonra alarak geçebileceksiniz.

KES sisteminde 10 sene para biriktirdiğinizde devlet desteği ile 520 bin liranız olduysa üzerine kredi de verilecek ve uygun faizli kredi ile evinize geçebileceksiniz. Sizce bu sistem nasıl olur? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

KES İÇİN BAŞVURU NE ZAMAN?

Konut Edindirme Sistemi başvurusu için henüz duyuru gelmedi. Ancak SPK'nın söz konusu sistem üzerinde çalışma yaptığı ve kısa süre içinde sistemin açıklanacağı öğrenildi. Açıklama geldiğinde, başvurular başladığında bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (27)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 5 Ay Önce
Bende çok istiyorum ev sahibi olmaya lütfen yardımcı olun bende TOKİ'den ev almak istiyorum nasil yapabilirim Ankara Sincan'da yaşıyorum lütfen
Ziyaretçi 6 Ay Önce
en kisa zaman da 0.69 ev krdisini bekliyoruz baska caremiz yok
Ziyaretçi 6 Ay Önce
resmen benim parami kullanip paramin deger kaybetmesine sebep olacaklar ev alacagimiz zaman geldigindede 1 aylik kiram hazir olacak galiba
Ziyaretçi 6 Ay Önce
5 yıl sonra ben ne yapacağım, bana ne olacağını nereden bileyim , ben paramı kendim değerlendiririm diyen şahıslar ; siz yatırım yapmayı bilmiyorsunuz. Bak söylüyorum 5 yıl bu parayı kendin biriktirsen eğer biriktirebilirsen ancak bisiklet alırsın. Boş konuşuyorsunuz. Fırsat çok güzel fırsat.
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Kirada oturan vatandaş kiramı ödesin ev sahibi olmak için paramı ödesin kirada otururken ayrı bir ev parası ödemek çok zor