İlk evini alacaklara 1.20 faizli konut kredisinde son dakika açıklaması: İptal mi edilecek?

İlk evini alacaklara 1.20 faizli konut kredisinde son dakika açıklaması: İptal mi edilecek?

1.20 faizli konut kredisinde son dakika haberi geldi. Gelen haberde konut kredisinin iptal edilebileceği iddia edildi.

Emlak 12 Eylül 2023 18:26 5
İlk evini alacaklara 1.20 faizli konut kredisinde son dakika açıklaması: İptal mi edilecek?

1.20 faiz ve 180 ay vadeli konut kredisi kampanyası için korkutan açıklama.

Ünlü Ekonomist Hatice Kolçak bir son dakika açıklamasında bulundu. Kolçak yaptığı açılamada konut ve taşıtta kredilerin bittiğini, kemerin iyice sıkıldığını hatta kemer bile kalmadığını söyledi.

Sosyal medya platformu üzerinden yayınladığı videosunda piyasalarda konut ve taşıtı değerlendiren Kolçak, kredilerin iyice kısıtlandığını söyledi. Kısıtlamanın daha da devam edeceğini söyleyerek sözlerini sürdüren Kolçak, şunları söyledi:

"Mehmet Şimşek'in yaptığı açıklama kemer sıkmayı son düğmesine kadar getirdi. Daha da zor olacak her şey.

Ne kredi var! Zaten söyledi verilen kredi yüzde 140.Yüzde 140 verilen kredi ile enflasyonun düşmesini bekleyemezsiniz. Dolayısıyla kredi falan vermeyecekler.

Zaten inanılmaz yüksek rakamlara çıktı ve çıkmaya devam edecek. MAlum Merkez Bankası faiz artırmaya devam edecek. Bu da faizleri yükseltecek. Öyle bir noktaya geldikki ihtiyaç kredilerinde yüzde 70-80'leri göreceğiz. Bunların hepsi acayip maliyetli oldu.

Mehmet Şimşek burada bırakır mı? Bırakmaz. Bu işin profesyoneli. Maliyetler daha düşüktü enflasyon altındaydı. İnsanlar alış verişlerini de buradan yaptı. Bu açık tamamen kapanmış oldu.

Gelecek sene 2024'ün yarısına kadar böyle devam edecek. Seçimden sonra hemen düzelmesi zor. 2024'te sıkı bir şekilde geçecek gibi duruyor. Çünkü başka türlü rezerv getiremezsiniz. Yabancı gelmez. Yabancının gelmesi için sürdürülebilir bir ekonomi yapmanız lazım. Ben bugün faiz artırımı yaptım diye yabancı gelmez. Seçimden sonra 3 ay geçti yavaş yavaş sinyaller olumlu gelmeye başladı. Bunun devam etmesi gerekiyor.

Peki neler yaşayacağız?

Enflasyon kolay kolay düşecek ama çok acayip belki 1 belki 2 sene 2,5 sene bizim bu politikayı yürütmemiz lazım. Ama piyasa dayanır mı? Piyasa inanılmaz sıkışık nakit dönmüyor. Çekler zaten ödenmiyordu hiç ödenemez duruma gelecek.

Nakit alış verişler yapılacak. Gayrimenkul ve taşıt tarafında da takas çok görülüyor. Son dönemlerde takaslar çok artmış durumda. Nakit dönmüyor.

Bu politika devam ettiği sürece fiyatlarda keskin artış olmayacak. Nakitin kral olacağı bir d önem yaşayacağız. Ama bu fiyatların kalıcı şekilde düşeceğini göstermiyor.

Nasıl 1-1,5 sene fiyatlar hızlı gittiyse şimdi süreçte o aradaki marjı, köpüğü alacağız. Nakit kral oldu çok güzel ev arsa araba alınır. Nakdi olan bu sefer kral. Alıcıların dönemi. Konut cephesinde uzun dönemli bakarsanız 5 sene , hatta 2-3 sene sonra orta ve uzun vadede fiyatlar artmaya devam edecek.

Tam sıkılaşma para yok, kredi yok. Paranı elinde tutacaksın. Almak isteyenler fırsat buldukları zaman alacaklar. Evimi ben daha fazla paraya satarım diye bekleyenler artık biraz daha zor.

Para yok. Ne kredi kullanabiliyorsunuz, bankalar kredi vermiyor. Para da cepte yok.

Konutta kampanya ben şu an beklemiyorum. 1.20 kampanyasını şu anda beklemiyorum. Enflasyonla mücadele için her yerden kısmanız lazım. İlk evini alacaklara yeni bir kampanya değil, mevcut yararlanma şartları devam edecek bence. Size kredi veriyoruz ama faizi fazla diyecekler. Şu an 1.20'yi bu kadar sıkılaşmanın içinde bilemiyorum"

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ İPTAL Mİ OLDU?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz geçen ay yaptığı açıklamada ilk evini alacak vatandaşlar için yeni bir konut kampanyası başlatacaklarını söyledi. Yılmaz'ın açıklaması sonrası kulisler, 1.20 faizli ve 180 ay vadeli konut kredisi kampanyasının geleceğini bildirmişti. Ancak dün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kredilerde kısıtlamaya gidileceğini söyledi. Bu açıklama, 1.20 faizli konut kredisinin iptal edilebileceği iddialarını gündeme getirdi. Ancak kampanyanın iptal edildiğine dair henüz bir bilgi gelmedi. Resmi açıklama geldiğinde haberdar olmak için aşağıdaki linklerden Finans7.com mobil uygulamasını ücretsiz indirin.
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)

Seç


Ziyaretçi 16 Gün Önce
sikilastirma politikasi şarttı iki sene zorlu geçer ama sonuçta iki sene sonra ekonomi nefes alır
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Ben artık oy vermeyeceğim. Yeter artık garibana fakire fukaraya. Hiç yardım etmiyorsun oy bekleme ilk evini alacak lara bir fırsat vermediler Yazıklar olsun. Size
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Devlet Böyle bir şey yaparsa ayaklarına sıkmış olur gariban dan oy al ve dalga geç sonrada oy bekle kimse oy vermez kusura bakmayın
Ziyaretçi 19 Gün Önce
1.20 bile çok. İlk evini alacaklara faizin 0.79 olması gerekiyor. Tek maaşla nasıl ödenir 1.20 faiz ödenmez
Ziyaretçi 19 Gün Önce
ne bekliyodunuzki Allah belalarini versin milletin parasini batirdiklari yetmedi ulkeyide batirdilar bunlar aoygunculukta denizide kurutur