İlaç raporları uzatildi mı 2023 son dakika açıklaması geldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İlaç raporları uzatildi mı 2023 son dakika açıklaması geldi

Son dakika haberi: İlaç raporları uzatıldı mı? Son dakika açıklaması geldi ve konu ile ilgili alınan yeni karar bildirildi.

Sağlık 14 Ara 2023 0
İlaç raporları uzatildi mı 2023 son dakika açıklaması geldi

İlaç raporları uzatildi mı 2023 son dakika.

30 Haziran 2023 tarihinde sona ereceği açıklanan sağlık raporlarının geçerlilik süreleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmıştı. Yeniden uzatılan raporların geçerlilik süresinde soan gelinmesi ile birlikte en merak edilen konu, ilaç raporlarının uzatılıp uzatılmayacağı konusunda oldu. Peki ilaç raporları uzatıldı mı?

Corona ile mücadele kapsamında, 1 Ocak 2020 tarihinden sonra sona ermiş ve yenilenmemiş tüm süreli raporların 31 Aralık 2022'ye kadar geçerli kabul edileceği duyurulmuştu. Bu süre daha sonra da uzatılmıştı.

31 Aralık 2023, yani bu ayın sonunda bitecek sağlık raporlarının yeniden uzatılması talep ediliyor. Sizce sağlık raporu süreleri uzatılmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

AÇIKLAMA GELDİ

Ankara Eczacı Odası tarafından yayınlanan son açıklamada, "Sağlık Raporlarının Geçerlilik Süresi 30.06.2024 Tarihine Kadar Uzatılmıştır" denildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yazı aşağıda ve ekte bilgilerinize sunulmuştur. SGK tarafından yapılacak düzenlemeler ayrıca duyurulacaktır.

"COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında salgın sürecinin başlangıcından itibaren Bakanlığımızca çeşitli tedbirler ortaya konulmuş, sağlık raporlarına ilişkin nihai olarak da 01.01.2020 tarihinden sonra sona ermiş ve yenilenmemiş tüm süreli raporların 31.12.2023 tarihine kadar geçerli kabul edilmeye devam edilmesi ilgi yazımız ile duyurulmuştur.

Gelinen noktada, yenilenmemiş/yenilenmesi gereken rapor sayılarının hala ciddi düzeyde olduğu gözlemlenmiş olup rapor yenileme taleplerine bağlı olarak sağlık hizmet sunucularında yaşanan yoğunluğun azaltılması ve mevsim koşullarına bağlı olarak artan sağlık hizmeti talebinin karşılanmasının öncelenmesi amacıyla, raporlara ilişkin tedbirlerin aşağıdaki şekilde uygulanmaya devam olunması gerekli bulunmuştur.

1-Geçerlilik süresi 01.01.2020 tarihinden sonra sona ermiş/erecek süreli sağlık raporu bulunan ve yeniden rapor düzenlenmemiş olan kişilerin raporlarının 30.06.2024 tarihine kadar geçerli kabul edilmeye devam edilmesinin,

2-Usulüne uygun olarak yapılan her türlü ilk rapor, rapor yenileme ve yasal süresi içinde yapılan rapor itiraz başvurularının karşılanmasının,

3-Maluliyet tespiti, vergi indirimi nedenleri ile kurumların sevki ile talep edilen kontrol muayenesi ve maluliyet rapor işlemlerinin olağan şekilde sürdürülmesinin,

uygun olacağı değerlendirilmiştir.

30.06.2024 tarihinden sonraki süreçte mağduriyet oluşmaması ve sağlık hizmet sunucularında raporların yenilenmesine bağlı yoğunluğa sebebiyet verilmemesi için, sağlık raporuna bağlı hak ve hizmetlerden yararlananlara, hak ve hizmet sağlayıcı Kurumlar tarafından bu tarihe kadar raporlarını yeniletmeleri gerektiğinin hatırlatılması, yukarıda belirtilen hususlarda kurumlar arası iş birliğinin sağlanarak gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususunda;

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç