İl olacak ilçelerin listesi açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İl olacak ilçelerin listesi açıklandı

Son dakika haberi geldi: Gelen haberde il olmaya yakın 67 ilçenin listesine yer verildi. İşte il olabilecek ilçelerin listesi.

Haberler 29 Ağu 2023 21:35 12
İl olacak ilçelerin listesi açıklandı

İl olabilecek ilçeler açıklandı.

Türkiye'de nüfus her geçen gün artarken seçimlerden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı 81 il 100 il olsun çağrısı sonrası hangi ilçelerin il olacağı merak edildi. Biz de finans7 olarak bu yazımızda, bu konuda gelen son dakika açıklamasına ve il olma potansiyeli olan ilçelere değindik.

Konu ile ilgili Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer bir açıklama yaptı. Hançer yaptığı açıklamada coğrafi bilgi sistemleri teknolojilerinin mekansal verileri kullanarak insanların yaşamlarındaki sorunlara çözüm sunduklarını söyledi.

Son araştırmada şehirlere 30 km uzaklıkta olan ve nüfusu 100 binin üzerinde olan 67 ilçenin olduğunu ve bunların il olma potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili açıklama geldi ve harita üzerinde bir çizim yapıldı. Yapılan çizimde il olma potansiyeli yüksek ilçeler koyu renkten açık renge şekilde, nüfus yoğunluğuna göre gösterildi. Buna göre Hatay'da 5 ilde, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa illerinde 4 ilçe, Aydın, Antalya, İstanbul, Muğla, Kocaeli ve Tekirdağ'da ise 3 ilçenin il olmaya yakın olduğu bildirildi.

İL OLMA POTANSİYELİ EN YÜKSEK İLÇELER

Coğrafi bilgi sistemleri teknolojisiyle hazırlanan haritaya baktığımızda il olmaya en yakın 7 ilçe şu şekilde:

Siverek
Viranşehir
Alanya
Manavgat
Torbalı
Silivri
Çorlu

Okan Hançer, konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, "Manavgat ve Alanya nüfus ortalaması yüksek, turizm geliri olarak da ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunan ilçeler. Özellikle Alanya'ya baktığımızda mesafe, ulaşım, altyapı gibi belediyecilik hizmetlerinde, hem de ilçeye hemen hizmet götürmesi açısından avantajları olabilir. Örneğin Alanya'nın Alacami Mahallesi, Antalya merkezden yaklaşık 180 kilometre uzaklıkta ve 4 saat mesafede. Antalya merkezden herhangi bir hizmet için o köye gitmek istediğinizde, gidip geldiğinizde 1 gününüz yolda geçiyor. Bu ilçelerin il olması, idarelerin de elini kolaylaştırabilir. Zaman kaybının önüne geçebilir ve bazı sorunların yerinde daha hızlı çözümünü sağlayabilir" ifadelerini kullandı.

İLÇELER İL OLUNCA NE OLACAK?

İlçelerin il olması sonrası neler olacağı, ekonominin nasıl etkileneceğini değerlendiren Hançer, "İdareler de karar vericiler de bu şekilde tematik haritalar üreterek doğru kararlar alabilir. Örneğin Alanya'ya yakın, potansiyeli yüksek Gazipaşa ilçemiz var. Alanya'nın hemen komşusu Konya'ya bağlı Ermenek ilçesi var. Orada hizmet anlamında kolaylık sağlayabilir. Mersin iline bağlı Anamur ilçemiz var. Orada da ciddi turizm potansiyeli var. Aslında baktığımızda Anamur da Alanya'ya çok yakın. İdari anlamda faydalı verimli olabilecek hizmetler götürülebilir. Doğru karar alma noktasında coğrafi bilgi sistemleriyle hazırlanan tematik konuşan haritalar bizlere yön verici noktada" dedi.

HANGİ İLÇELER İL OLMAYA YAKIN?

İşte il olmaya yakın 67 ilçenin tam listesi:

Lüleburgaz

Çerkezköy

Silivri

Çorlu

Büyükçekmece

Tuzla

Kapaklı

Gebze

Çayırova

Darıca

Ereğli

Bandırma

Mustafakemalpaşa

İnegöl

Tavşanlı

Edremit

Bergama

Soma

Aliağa

Akhisar

Salihli

Torbalı

Ödemiş

Nazilli

Alaşehir

Söke

Kuşadası

Milas

Bodrum

Fethiye

Serik

Manavgat

Alanya

Polatlı

Ereğli

Erdemli

Silifke

Kozan

Kadirli

Ceyhan

Dörtyol

İskenderun

Kırıkhan

Arsuz

Reyhanlı

Elbistan

Kahta

Siverek

Viranşehir

Suruç

Ergani

Akçakale

Nizip

Bismil

Midyat

Nusaybin,

Cizre

Silopi

Yüksekova

Erciş,

Patnos

Doğubayazıt

Fatsa
Ünye
Erbaa
Bafra
Çarşamba.

Yorumlar (12)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 53 Gün Önce
Konya/ Akşehir listede mutlaka olmalı tahmini haritası bile belli
Ziyaretçi 53 Gün Önce
Hizmet içinse Akşehir Konyaya 135 km, Afyon'a 95km, neden Akşehir yok. çeltik konyaya 230 km bunlar neden konuşulmaz.
Ziyaretçi 53 Gün Önce
ERBAA her sene il olacak deniliyo nedense olmuyo
Ziyaretçi 53 Gün Önce
Bitlis'in Tatvan ilçesi neden unutuluyor
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Alacayı neden unutuluyor