İKM Alımında Değişiklik (CTE Gardiyan Alımı)

İKM Alımında Değişiklik (CTE Gardiyan Alımı)

CTE'ye yapılacak infaz koruma memuru alımı için son dakika haberi geldi. AYM emsal karara imza attı.

Çalışma Hayatı 22.6.2022 22:46 10
İKM Alımında Değişiklik (CTE Gardiyan Alımı)

İKM alımında düzenleme: O adaylar da başvuru yapabilecek.

İnfaz koruma memuru alımına başvuru yapan bir aday, sözlü mülakatı geçmesine rağmen hakkında daha önce verilen 7 ay 23 günlük hapis cezası nedeniyle atanamadı. 2012 yılında bir lisede okuyan kişi, tartıştığı arkadaşı ile kavga etti ve onun burnunu kırdı.

E.E. isimli kişi, yaşanan kavga sonrasında davalık oldu ve mahkeme , bu kişi hakkında 7 ay 23 gün hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geriye bırakma kararı verdi. (HAGB) 

Öncelikle açıklayalım bu HAGB ne demek: Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde sonuç doğurmaması, denetim süresi boyunca kasıtlı bir suç işlenmez ve yükümlülüklere uygun davranılırsa ceza kararının ortadan kaldırılması  anlamına gelmektedir. Özetle az olan cezalarda kişiye 5 yıl boyunca suça karışmaması şart koşulur. 5 yıl boyunca suça karışmazsa verilen ceza kaldırılır ve sicile işlemez. 5 yıl içinde suç işlemesi durumunda ise ceza kesinleşir ve bu kişi cezaeivne gider diğer suçtan da yargılanır. 

Bu kişi ise 7 ay 23 gün ceza almış ancak HAGB kararı verilmiş ve daha sonra 2015 senesinde bu kişi infaz koruma memurluğuna başvuru yapmış. Mülakatları geçen bu kişi, hakkında hapis cezası olduğu için işe alınmadı. 

Kocaeli 2. İdare Mahkemesine başvuran bu kişi, mesleğe alınmama işlemine ilişkin iptal davası 2017 yılında sonuçlandı ve göreve alınmasına karar verildi. Adalet Bakanlığı karara itiraz etti ve dosya istinafta bozuldu. İstinaf Adalet Bakanlığının başvurusunu kabul etti ve E.E.ç'nin İKM olamayacağına hükmetti. 

E.E. ise durumu AYM'ye taşıdı. 2017 yılında AYM'ye giden bu kişi emsal karar aldırdı. Anayasa Mahkemesi , masumiyet karinesinin ihlal edildiğini bildirerek E.E.'nin cezasında HAGB ifadesinin olduğu ve denetim süresinin sona erdiğini, davanın düştüğünü , bu nedenle cezanın hukuki bir sonuç doğurmaması anlamına geldiğine vurgu yapıldı. 

AYM, dosyayı bozarak Kocaeli 2. İdare Mahkemesine gönderdi ve E.E. hakkında karar verdi.

Yani hakkında HAGB kararı verilen kişiler infaz koruma memuru olabilir.

Sizce  İKM alımında başka hangi şartlar değişmeli ? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yeni İKM (gardiyan) alımı müjdesi geldi. >>> TIKLAYIN

Yorumlar (10)

Seç

Ziyaretçi 5 Gün Önce
Boy şartı kesinlikle değişmeli
Ziyaretçi 5 Gün Önce
Renk körlüğüde kalkis
Ziyaretçi 5 Gün Önce
Vücutta plank, vida vs. olması sorun olmamalı.
Ziyaretçi 5 Gün Önce
Yaş şartı kalksın bu yaş yüzünden çok insan mağdur ise giremiyor
Ziyaretçi 5 Gün Önce
Kpss sarti duzeltilsin adalet bakanliginjn yaptigi bir alimda bile adalet yok lisans mezunu aday 5O nete 7O aliyor lise mezunu 35 nete 7O aliyor lise ve lisans kpss arasinda daglar kadar fark var zorluk derecesinden dolayi polislik deki gibi duzenleme gelsin lise 8O olsun baraj onlisans 75 lisans 7O olsun lisans ve on lisansa daha cok kontejan verilsin herkesin kontejanj ayri olsun lisans 5O kisi alacaksa onlisans 4O lise mezunu 3O kisi alsin bu kadar uni mezunu bosta isszilk sorunu anca bu sekilde cozulur mulakat da da adil olunsun bilgiyse bilgi puansa puan yada komple puani kaldirin torpili olanlari cagirin bu kadar insan emek veriyor mulakat icin baska yerlere gidiyor sonuc husran Şu an kurumlard eksik personel var daha cok alim yapilsin hem o calisanlar verimli calisir hem issizler iş bulur umarim yetkililer bu yaziyi okur dikkate alir adalet bir gun herkese lazim olacak