İkametgah Adresini Bildirmeyenlere Ceza Geliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İkametgah Adresini Bildirmeyenlere Ceza Geliyor!

İkametgah adresini zamanında bildirmeyen ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiler para cezası ödeyecek.

Haberler 26 Ekim 2022 21:06 0
İkametgah Adresini Bildirmeyenlere Ceza Geliyor!

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yeni karar yayımlandı. Taşınma nedeniyle ikametgahını değiştiren vatandaşların e-devletten veya ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen bildirim yapmayan kişiler, cezaya tabi tutulacak.

Yapılan uyarıya göre, Bildirim süresi içinde ikametgâhını bildirmeyen kişilere 128,00 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 2.673,00 TL idari para cezası uygulanacak.

20 İŞ GÜNÜ İÇİNDE BİLDİRİLMESİ GEREKİYOR

Taşınma nedeniyle ikametgahını değiştiren vatandaşların 20 işgünü içerisinde bunu e-devletten veya ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen bildirmesi gerekiyor. Zamanında bildirilmeyen adres değişikliğinin ise 128 TL cezası uygulanacak. 

E-DEVLET ÜZERİNDE ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Aynı konutu paylaşan ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres beyanında bulunabilirler. Bildirim ilçe nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere şahsen başvuru yapılarak ya da internet üzerinden adres bildirimleri GSM operatörleri tarafından sağlanan mobil imza ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinilmiş geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifika ile e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğrulama yöntemini kullanarak yapabilirsiniz.

GERÇEĞE AYKIRI BEYANA YÜKLÜ MİKTARDA CEZA VAR

Öte yandan sadece yeni adresini bildirmeyenlere değil, aynı zamanda gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişilere yüklü miktarda ceza geliyor. Yaşadığı adresin dışında farklı bir adres veren yani gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 2.673,00 TL idari para cezası uygulanıyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç