İcrada dosyası olanlara kötü haber: Daha fazla ödeme yapacaksınız
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

İcrada dosyası olanlara kötü haber: Daha fazla ödeme yapacaksınız

Son dakika haberi: İcra takibinde dosyası olanları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Dosyalarda faiz oranı artırıldı.

Son Dakika 3 Haz 2024 20:41 0
İcrada dosyası olanlara kötü haber: Daha fazla ödeme yapacaksınız

Son dakika haberi: İcra takibinde dosyası olanlara kötü haber: Daha fazla faiz verecekler.

İcra takibi olan vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamda icra takibinde olan paraların faizlerine ilişkin detaylara yer verildi. Peki faiz oranı ne kadar? İcra dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

1 HAZİRAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren sistem ile artık devletin alacağı paraların gecikme faizi artırıldı. Yeni düzenleme ile yüzde 9 seviyesinde olan kanuni faiz oranı yüzde 24 seviyesine çıkarıldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Av. Mustafa Zafer, faiz oranı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"İcra takiplerinde yasal faiz, şimdi giren ve devam eden icra takiplerinin tamamında yasal faiz yüzde 24 olarak bundan sonra hesaplanacak faizlerde 1 Haziran dönemine kadar hesaplanacak yasal ve geçerli olan yüzde 9, 1 Haziran tarihinden sonra geçerli olan faiz oranı ise yüzde 24 olarak hesap edilecek"

NASIL OLACAK?

Bundan sonra icra takibinde olan tüm dosyadaki alacaklar için devlet yüzde 24'lük faiz oranı işletecek ve icra takibine giren vatandaşlar daha fazla faiz ödemesi yapacak.

İCRA DOSYASI SORGULAMA İŞLEMİ

İcra dosyası iki şekilde sorgulanabilir. E Devlet kapısında icra dosyası sorgulama ekranından dosyanız var mı yok mu onu görebileceksiniz.

UYAP Vatandaş kısmından bakmanız durumunda icra dosyanıza ait tüm detaylara ve evraklara göz atabilirsiniz. "https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/index.jsp?v=3784" adresi üzerinden e devlet girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra sırayla Sorgulama İşlemleri > Dosya Sorgulama sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Bu ekranda dosyada icrayı işaretlerseniz icra dosyalarınız aşağıda sıralanacak.

Temmuz kira zammı belli oldu. Zam için TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç